Deci su potrebne granice i jasna pravila, stručnjaci su o tome govorili nebrojeno puta. Međutim, mnogi roditelji imaju problem sa tim da deca ne poštuju pravila koje im postavljaju, pa kada mu, recimo, kažete da ne može da gleda televiziju dok ne završi domaći zadatak, sledi ubeđivanje, ponekad i histerija.

Da bi dete poštovalo granice i pravila, najbolje je da se uvode već od najranijeg uzrasta, ali naravno, u skladu sa trenutnim uzrastom. Evo saveta šta da radite da bi dete u svakom uzrastu poštovalo vaša pravila.

Dete od godinu dana

Možda vam deluje čudno uvoditi granice detetu od godinu dana, koje jedva da razume šta mu govorite. Međutim, ovo je najbolje vreme za uvođenje nekih osnovnih pravila, koja će vam pomoći da steknete autoritet. Važno je da detetu jasno postavite granice i da budete dosledni, tj. da ga ne zbunjujete time što ćete mu nešto jednog dana dopustiti, a drugog to isto zabraniti.

Dete od dve godine

U ovom uzrastu deci možete polako da dopustite da počnu sama da se oblače ili da pokupe svoje igračke. Možda to neće uraditi dobro prvih nekoliko puta, ali je važno da pokušaju.

Imajte na umu da dete u ovom periodu aktivno uči kako da upravlja svojim emocijama, pa takozvani tantrumi ili napadi besa neće više biti toliko intenzivni. Savet je da "ne" zamenite nekim pozitivnijim frazama: "Kasnije kada odemo u park možeš da se igraš loptom, kod kuće se igraj nečim drugim", piše portal guiainfantil.com.

Dete od tri godine

Mališani su u ovom uzrastu na malo naprednijem kognitivnom nivou, pa je taj uzrast idealan za uvođenje nekih novih normi. Objasnite im pravila jednostavnim rečima, uvek im dajte dobar razlog ili argument i ne pridajte previše značaja ukoliko se dete ne ponaša lepo, kako biste izbegli da se kod mališana javi osećaj krivice.

Vrlo je verovatno da dete i u ovom uzrastu ima napade besa, ali će uz jasno postavljena pravila biti bezbednije i moći ćete bolje da predvidite kada se sprema izliv besa.

Dete od četiri godine

Ukoliko su granice jasno objašnjene detetu od četiri godine, vrlo verovatno će znati koliko daleko može da ide, pokušaće ovo i ono, ali će uvek znati kada da stane. Mame i tate najbolje poznaju svoje dete, pa će najbolje i znati koja pravila su odgovarajuća za njihovog mališana.

Budite dosledni i nemojte da dopustite da vas emocije nadvladaju u trenutku kada vaše dete neće da poštuje pravila.

Dete od pet godina

U ovom uzrastu deca već razumeju mnogo toga, pa im je lakše objasniti šta i zašto ne smeju da rade, tj. kakve su posledice moguće. Međutim, važno je i dati im priliku da podele kako se oni osećaju i šta misle o pravilima koja su postavili mama i tata.

Najbolje je da sve pokušate da im objasnite jednostavno, bez ubeđivanja pomoću kazni i nagrada.

Dete od šest godina

Kako dete raste, ono ima sve veće sposobnosti, i to ne samo motoričke veštine, već i kognitivne i socijalne. Vrlo je verovatno da će vaš šestogodišnjak pokušati da pregovara sa vama o pojedinim granicama. Savet je da pravila prilagodite njihovom razumevanju, ali i da ih uvek učite na sopstvenom primeru – to znači da, recimo, ne možete da ih naučite da ne viču tako što ćete vikati na njih da prestanu.

Dete od sedam godina

U ovom uzrastu je najvažnije da deca nauče da postavljena pravila koriste u svakodnevnom životu.

Na primer, možete da ispišete najvažnija pravila i zalepite ih na zid dnevne sobe ili dečje sobe, tako da mališanima uvek bude vidljivo kako treba da se ponašaju. Najvažnije je da deca to ne shvate kao nametanje pravila, već da razumeju da je to dobro za sve.

Dete od osam godina

Kako rastu, maišani postaju sve nezavisniji, umeju bolje da objasne šta osećaju, šta žele... I u uzrastu od osam godina još uvek je važno da ih učite odgovornostima, zdravoj i efikasnoj komunikaciji. Kada postavite granice, pokažite i da cenite njihov trud, dostignuća i pomozite im da pokušaju da sagledaju stvari iz drugog ugla.

BONUS VIDEO:

Dete ima napad besa u prodavnici TikTok/skye.wheatley.waugh

(Yumama/N. Z.)