Neprijatni simptomi u ušima, kao što su zujanje ili osećaj "punih ušiju" su neželjeni efekti izloženosti buci. Zvonjenje u ušima se oseća nakon što prestane glasna buka, na primer, nakon koncerta ili nakon napuštanja kluba. Ako prođe posle nekoliko minuta, to nije ozbiljan znak, ali ako je povremeno ili ako traje duže vreme, to znači da je sluh već zahvaćen i potrebna je konsultacija specijaliste.

Gubitak sluha, privremeni ili trajni

Privremeni gubitak se javlja nakon dužeg ili kraćeg izlaganja glasnoj buci. Definitivni se može javiti kada neko sluša glasnu muziku više puta dugo (svakog dana). To znači da vaš sluh nikada neće biti tako dobar kao što je bio ranije, ili da će se postepeno potpuno izgubiti.

Takođe, brojne studije su pokazale da dugo slušanje glasne muzike može izazvati depresiju.

Buka smanjuje pažnju i sigurnost. Tinejdžeri koji hodaju ulicom sa slušalicama na ušima ne mogu da obrate pažnju na ono što se dešava oko njih, a samim tim se povećava rizik od raznih nezgoda.

Što se tiče vremena slušanja, svako može da sluša muziku nekoliko sati svakog dana, ali na srednjoj jačini zvuka, čime se smanjuje rizik od kasnijih problema sa sluhom. Kada neko mora da podigne ton da bi ga čula osoba koja nosi slušalice, to znači da ta osoba sluša muziku preglasno i da to može oštetiti njen sluh.

Na koncertima ili drugim mestima gde je muzika veoma glasna, preporučuju se specijalne slušalice za smanjenje buke ili jednostavni čepovi za uši da bi zaštitili sluh.

BONUS VIDEO

Mama bacila skoro sve dečje igračke TikTok/alicexmayx