Deca uglavnom jedva čekaju Novu godinu, sve u vezi sa praznicima njima je uzbudljivo i zabavno, ali roditelji treba da budu na oprezu. Pedijatar dr Jana Timina je otkrila koje tri uobičajene opasnosti vrebaju mališane za novogodišnje praznike – nisu razlog za strah, ali valja biti oprezan.

1. Prejedanje ili trovanje hranom

Svi praznici se u našoj zemlji uglavnom obeležavaju uz obilje hrane i porodična okupljanja, što stvara jednu posebnu atmoseru, ali treba imati mere kada je u pitanju hrana. Da biste sprečili da se dete jede prejede za praznike, pre tog planiranog, obilnog porodičnog obroka, dajte mu za užinu jogurt ili voće, savetuje pedijatar za parents.ru. Imajte na umu da ako je mališan veoma gladan pre obroka, biće mu teže da prepozna signal da je sit, te će biti veće šanse da se prejede.

Podsetite dete da ne mora da pojede sve sa tanjira i pomozite mu da se odbrani od onih koji navaljuju da "uzme još jedno parče" čega god. Objasnite mu da je sasvim u redu da nešto odbije ili da ostavi za kasnije.

"Sve namirnice i obroci koje deca jedu treba da budu sveži. Nemojte im davati salatu od juče jer su stomaci mališana mnogo osetljiviji na takve stvari", upozorava dr Timina, navodeći da su glavni simptomi trovanja hranom povraćanje, dijareja, groznica i bolovi u stomaku.

U slučaju trovanja hranom, glavni rizik je dehidracija, koja se kod dece dešava brže i ozbiljnija je, zato je potrebno mališanima davati vodu češće, kako bi se to izbeglo.

Ukoliko primetite sledeće znake dehidracije, obavezno idite kod lekara:

  • Suva usta ili jezik
  • Plač bez suza
  • "Upale" oči
  • Malaksalost
  • Iritabilnost
  • Manjak energije, letargija
  • Malo urina prilikom mokrenja
  • Bleda koža
  • Hladne ruke i noge
  • Ubrzano ili plitko disanje

Alergijske reakcije

Zimi, kada je vazduh u prostorijama obično veoma suv, to utiče na spoljašnji, zaštitni sloj kože. Kod dece koja imaju atopijski dermatitis to može da dovede do pogoršanja ovog stanja, ako se o koži ne brine dobro. Takođe, pojavu simptoma atopijskog dermatitisa mogu da izazovu i "pseudoalergeni" – veliki broj mandarina i drugog citrusnog voća, čokolade, dimljene hrane, proizvodi sa alergenima, aditivi za ukus, boje i konzervansi, što se uglavnom sve nalazi na stolu ili u namirnicama koje jedemo za novogodišnje praznike.

Doktorka ističe da ovi proizvodi sadrže supstane na koje telo može da odreaguje davajući simptome slične alergiji, ali da reakcija, za razliku od alergijske, zavisi od količine – ukoliko se pojede mala količina ovih namirnica ne dolazi do reakcije, niti se u tom slučaju imuni sistem bori protiv ovih namirnica.

Ponekad čak i mališani koji nemaju alergije mogu da dožive ozbiljnu alergijsku reakciju na neku novu namirnicu sa praznične trpeze – neke slatkiše, orašaste plodove... Koprivnjača, oticanje lica, kapaka, ruku, ušiju, kijanje, suzenje očiju, kašalj, mogu da budu simptomi alergije na hranu, pa ako ih primetite, obavezno se odmah javite lekaru.

3. Respiratorne bolesti

Zima je period kada ima više virusa – gripa, akutnih respiratornih virusnih infekcija, zapaljenja pluća... Pored toga što uglavnom svi zimi provode više vremena u zatvorenim prostorima, po pravilu je tada i vazduh unutra suvlji, što dovodi do isušivanja sluzokože nosa i olakšava virusima da uđu u telo.

Zapaljenje pluća može da bude opasno za decu, a kada su u pitanju akutne respiratorne virusne infekcije, dr Timin kaže da generalno nisu opasne, ali postoje neki znaci koji mogu da ukažu da se stanje pogoršava.

"Prvo, visoka temperatura, preko 38,5 stepeni, temperatura koja raste svaka tri-četiri sata i teško se spušta. Drugo, kašalj koji je veoma prisutan i danju i noću. Takođe, smanjen apetit, letargija, pospanost deteta. kada primetite te znake, najbolje je da se odmah javite lekaru, kako bi se utvrdila ili isključila upala pluća", poručila je doktorka.

Dakle, pazite šta i koliko dete jede za praznike, redovno provetravajte prostorije, podsećajte mališane da peru ruke redovno, kako biste izbegli ove neželjene situacije za praznike. 

BONUS VIDEO:

Novogodišnja frizura za devojčice mašna TikTok/brylkaproject