Čaj se oduvek smatrao zdravim, a na njemu su roditelji posebno insistirali zimi ili kada se dete prehladi, razboli. Međutim, nutricionistkinja Harlen Basin tvrdi da deca do 12. godine ne bi trebalo da piju čajeve, a u svojoj objavi na Instagramu je navela i četiri razloga zašto.
1. Utiče na apsorpciju gvožđa
Čajevi sadrže tanine, sastojke koji mogu da utiču na apsorpciju gvožđa iz hrane biljnog porekla. Kod dece čija je ishrana bazirana na namirnicama biljnog porekla ili koja imaju manjak gvožđa, anemiju, svakodnevno konzumiranja čaja moglo bi da pogorša problem.
2. Rizik od dehidracije
Čaj ima blago diuretičko dejstvo i može da doprinese dehidrataciji. Zbog ovakvog dejstva čaja dete bi moglo češće da piški, a uzimajući u obzir da je ponekad pravi izazov naterati mališane da unose dovoljno vode, to bi možda trebalo izbeći.
3. Sadrži kofein
Čajevi, neki u manjoj, neki u većoj meri, sadrže kofein, koji je stimulant. To znači da bi kod dece mogao da dovede do uznemirenosti, pa čak i blage anksioznosti.
4. Utiče na varenje
Nutricionistkinja objašnjava da čaj utiče na varenje i apsorpciju, te da kod dece može da dovede do gorušice. Osim toga, ističe i da čaj nema nikakvu nutritivnu vrednost, te da je deci potrebna dobro izbalansirana ishrana uz dovoljan unos vode.
BONUS VIDEO:
Najlepša italijanska imena koja će vas oduševiti: Imaju prelepo značenje i zvuče veoma moderno
Zašto trudnicama trnu ruke, prsti, noge, leđa? Uglavnom je uzrok bezazlen, a evo kada ipak morate kod lekara
Jedna navika trudnica krivac je za gojaznost kod dece: Znamo da je loša, ali nikad je ne biste povezali sa tim
9 poruka za mame koje čekaju drugo dete: Prvenac može da postane zahtevan, ali jedna stvar će vas oduševiti
Trudnica je osetila čudan simptom i obratila se ChatGPT-u: Jedno pitanje je spaslo život njoj i bebi