Dijabetes tipa 2 je hronična bolest koja utiče na način na koji telo obrađuje šećer (glukozu). Ukoliko se ne leči, dovodi do nagomilavanja odnosno povećanja šećera u krvotoku, što može da ima dugoročne loše posledice po zdravlje.

Ovaj tip šećerne bolesti se češće javlja kod odraslih, ali je u poslednje vreme sve više prisutan i kod dece, a jedan od krivaca je i gojaznost koja je takođe sve prisutnija među mališanima.

Najbolja prevencija za dijabetes tipa 2 je da podstičete dete da se zdravo hrani, da bude fizički aktivno i održava zdravu telesnu težinu. To pomaže i u držanju povišenog šećera u krvi pod kontrolom, a kada je potrebno, doktor propisuje deci i lekove ili insulin.

Simptomi dijabetesa tipa 2 kod dece

Ova vrsta dijabetesa kod dece može da se razvije postepeno, bez nekih drastičnih i upadljivih simptoma, pa se ponekad šećerna bolest otkrije na redovnom pregledu. S druge strane, kod nekih mališana se mogu javiti neki od sledećih simptoma:

  • Pojačana žeđ
  • Učestalo mokrenje
  • Pojačana glad
  • Umor
  • Zamagljen vid
  • Tamniji delovi na koži, najčešće oko vrata, ispod pazuha ili na preponama
  • Nenameran i neobjašnjiv gubitak kilograma, iako se to češće javlja kod dece sa dijabetesom tipa 1 nego tipa 2
  • Česte infekcije

Kada da odete kod lekara

Ukoliko primetite bilo koji od ovih simptoma dijabetesa, odvedite dete kod lekara jer šećerna bolest može ozbiljno da naruši zdravlje ako se ne stavi pod kontrolu. 

Inače, uzrok dijabetesa tipa 2 nije poznat, ali se smatra da porodična istorija bolesti i genetika imaju važnu ulogu u obolevanju. Ono što je sigurno je da telo dece koja imaju dijabetes tipa 2 ne može dobro da obradi šećer odnosno glukozu, piše mayoclinic.org.

Faktori rizika

Naučnicima nije sasvim jasno zašto se kod neke dece javi dijabetes tipa 2, a kod druge ne, iako imaju slične faktore rizika. Ipak, ono što za sada znaju je da su faktori rizika sledeći:

Kilažaprekomerna kilaža je veliki faktor rizika za dijabetes tipa 2 kod dece. Što više masnog tkiva mališani imaju, posebno između mišića i na stomaku, to ćelije postaju otpornije na insulin.

Neaktivnost – što su deca manje fizički aktivna, to je veći rizik od razvoja dijabetesa tipa 2.

Ishrana – nezdrava ishrana povećava rizik od ovog oblika šećerne bolesti.
Porodična istorija – rizik od dijabetesa je veći kod one dece čiji roditelji ili braća i sestre imaju ovu bolest.

Uzrast – iako se kod mnogih dijabetes tipa 2 javlja u tinejdžerskom uzrastu, to nije pravilo, pa se može javiti bilo kada.

Komplikacije

Dijabetes tipa 2 može da utiče na gotovo svaki organ u telu mališana, uključujući krvne sudove, nerve, oči, bubrege. Ukoliko se šećer u krvi ne drži pod kontrolom, vremenom može da dovede do mnogih posledica, poput povišenog holesterola, bolesti srca i krvnih sudova, moždanog udara, oštećenja nerava, bolesti bubrega, problema sa vidom, uključujući i slepilo.

Držanjem šećera u krvi pod kontrolom se ovi rizici od komplikacija znatno smanjuju, zato je važno ne ignorisati simptome dijabetesa kada se pojave.

BONUS VIDEO:

Dijabetes: Borba sa opakim bolestima prevencija i prepoznavanje Kurir TV