U prehrambenoj industriji brojni su ukusni i na oko primamljivi proizvodi, naročito oni za decu. Međutim, mnogi od njih nisu preporučljivi kako za decu, tako ni za odrasle, ukoliko govorimo o zdravom stilu života koji podrazumeva ishranu sa smanjenim unosom šećera, aditiva, konzervansa i drugih štetnih sastojaka.

Ilustracije radi, voćni jogurt sa ukusom jagode od 250 grama sadrži u proseku jedanaest kockica šećera i stoga se smatra namirnicom sa prevelikom količinom šećera. U proseku, kocka šećera teži oko tri grama. Svetska zdravstvena organizacija (SZO) preporučuje odraslima da konzumiraju najviše 25 grama šećera dnevno – odnosno sa jednim jogurtom od jagode od 250 grama, dnevna doza šećera uveliko je premašena.

Na listi dečjih omiljenih proizvoda neki prednjače po količini šećera i trebalo bi ih ređe koristiti, a umesto toga osmisliti alternativne predloge za mališane. Evo nekoliko ideja za zamenu nezdravih prehrambenih proizvoda prirodnim. 


1. Sokovi
Jarkocrvena boja i pakovanja sa slamčicom su naizgled primamljivi, ali oni obično sadrže visok nivo šećera i koncervanse koji ovim namirnicama čuvaju svežinu.
Najbolje je decu navikavati da gase žeđ vodom, limunadama, hladnim čajevima ili ceđenim sokom.

2. Musli i kornfleksi iz kesice
Za doručak je vrlo praktično izručiti sadržaj kesice s muslijem, ali i ovi proizvodi pored integralnih žitarica koje su dobre sadrže visok dudeo šećera, zasićenih masnih kiselina i, u većini slučajeva, previše masti kao što je palmino ulje. Ponudite im zdravu alternativu: ovsene pahuljice sa mlekom i ako želite, možete dodati sveže voće.

3. Grickalice sa ukusom sira, pice ili kobasice
Sitne grickalice sa jakim ukusima i mirisima koji često mame i odrasle sadrže visok postotak masti i soli, zatim velike količine zasićenih masnih kiselina kao i visok nivo kalorija. Naučite decu a grickaju sitno iskeckanu šargarešu, krastavac, čeri paradajz.

4. Pirinčane galete
Na nekim ekološkim testovima osnovna zamerka ovim proizvodima je visok nivo arsena. Kontinuirano konzumiranje malih količina ovog mikroelementa može dugoročno oštetiti nerve i krvne sudove i povećati rizik od raka. Bolje je da mališanima za užinu ili u trenutku gladi ponudite jabuku, krušku ili bananu.

5. Voćni jogurt
Zbog visokog sadržaja šećera koji je gore pomenut, najbolje je da ga ni vi ni vaša deca ne jedete prečesto: većina voćnih jogurta nemaju kvalitetan nutritivni sastav. Bolje je da im sami pripremite voćni jogurt tako što ćete klasičan mlečni pomešati ga sa svežim voćem.

6. Praškasti proizvodi za čokoladne instant napitke
Ovi napici sa na bazi kakoa sadrže mnogo šećera i svakako su preslatki. Kao zamenu pokušajte deci da ponudite čist kako napitak koji možete zasladiti medom.

BONUS VIDEO

ISHRANA Kurir TV


Izvor: Yumama