U poslednje vreme o gojaznosti kod dece se sve više govori. Pored toga što je pokazatelj loše ishrane i životnih navika, ona može dovesti i do razvoja mnogih oboljenja. O ishrani dece treba da mislimo od najranijeg detinjstva, a Jasna Vujičić, dijetetičar nitricionista, izdvojila je za Blic Ženu sve namirnice koje bi trebalo da se nađu na meniju mališana, ali i na koji način. 

1. Brašno i prerađevine od brašna

Hleb od crnog i polubelog brašna obogaćen mekinjama ima prioritet. Međutim, prerađevine od belog brašna (testenine, makarone, rezanci, pice, lazanje kao i razne grickalice) treba svesti na najmanju meru. 

2. Mleko

Mleko je, naročito kod mlađe dece, osnova ishrane. Sadrži veliku količinu gvožđa, koje je važno da ne bi došlo do razvoja anemije. Deca koja piju mnogo mleka nerado jedu druge namirnice bogate gvožđem i vitaminima. Gvožđa ima u voću i povrću, koji imaju značajnu ulogu u zaštiti od anemije i pojave gojaznosti.

3. Mlečni proizvodi

Sir, jogurt, kiselo mleko su vrlo dobra hrana za malu decu, jer sadrže belančevine koje se bolje iskorišćavaju nego belančevine neprerađenog mleka, a sadrže i veće količine vitamina B kompleksa. Topljene sireve treba izbegavati, jer sadrže veće količine polifosfata, koji otežavaju iskorišćavanje neophodnog kalcijuma. 

4. Jaja

Naročito meko kuvana, najkompletnija su namirnica, te pored mleka predstavljaju prioritet u poređenju sa drugim namirnicama životinjskog porekla.

5. Meso

Meso mladih životinja, a posebno nemasna riba i živinsko meso, imaju prioritet u odnosu na prerađevine od mesa. Viršle, salame i paštete sadrže velike količine masti i hemijske konzervanse, pa su loš izbor za decu. 

6. Biljne masnoće

Maslinovo ulje, ulje koštica grožđa i orašasti plodovi su dobri izvori nezasićenih i polinezasićenih masnoća. Naravno, ne treba bežati ni od masnoća životinjskog porekla: maslac, kajmak i slično. Margarin bolje zaobiđite. 

7. Povrće

Sveže ili zamrznuto, u sirovom stanju ili lako bareno, kao i ono koje se po potrebi može dati u kašastom stanju, ima prednost. 

8. Voće

Voće u sirovom stanju predstavlja neophodan deo dečje ishrane i odličan izbor za užinu. Prioritet ima voće koje se može jesti sa korom, a prethodno se mora dobro oprati. 

9. Napici

Industrijski proizvedeni mutni, kašasti voćni i povrtni sokovi, kao i sirovi i veštački sokovi sa dodatkom većih količina šećera, boja i nekih stimulirajućih materija, po svom kvalitetu daleko zaostaju za sokovima dobijenim od svežeg voća i povrća. 

yumama/blic