Raspust je jedan od omiljenih perioda u toku školske godine. Deca se tokom slobodnih dana igraju, odmaraju, ali šta se dešava kada se raspust završi? Da li je detetu lako da se posle odmora vrati školskim aktivnostima?


Kako pomoći detetu da uči?

Nijedna nagla promena aktivnosti ne daje kvalitetne rezultate, zato je bolje da činite to postepeno. Daćemo vam par ideja kako bi pomogli vašim školarcima da se pripreme za nove pobede, školske uspehe, na zanimljiv način.

Obnovite naučeno

Nekoliko već naučenih lekcija iz "Sveta oko nas", "Prirode i društva" možete dopuniti nekim zanimljivostima koje ćete naći na internetu, raznim enciklopedijama, zanimljivim knjigama i sl.  Da bi dete lakše zapamtilo šta je važno u lekciji, može da nacrta njene glavne delove i da ih "smesti" na papir, jer organizovanje podataka po svojoj volji omogućava da bolje osmisli i upamti gradivo.

Kućni bioskop

Iznajmite igrani ili animirani film bajke ili priče koju je vaše dete čitalo /učilo u školi. Uporedite radnje iz filma sa onima iz knjige.


Učenje kroz igru: Pomozite deci da razviju kreativnost

Često se dešava da su filmovi "skraćene verzije" napisanih knjiga. Tako možete detetu objasniti/pokazati da je knjiga zanimljivija i razviti kod njega ljubav prema čitanju. Odgledani film dete može da prepriča, ilustruje ili odglumi samostalno ili uz vašu pomoć. Odlazak u bioskop ili pozorište može biti još jedan zanimljiv predlog.

Stara rutina

Tokom raspusta vaše dete je spavalo duže, a dane je provodilo u igri i odmaranju, bez nekih obaveza. Vreme je da detetu vratite staru rutinu kako bi se lakše prilagodilo ranom ustajanju i isplaniranom danu. Naučite dete da organizuje svoje vreme. Možete zajedno napraviti kalendar koji ćete podeliti na delove dana (jutro, podne, veče). Dajte detetu dnevna zaduženja oko kuće (odlazak u prodavnicu, izbacivanje smeća, pospremanje sobe). Neka nacrta ili napiše svoja zaduženja na papiriće i uz vašu pomoć može da zalepi u odgovarajući deo dana. Na taj način ono stiče i svest o obavezama i odgovornosti, ali i sposobnost da rasporedi svoje vreme.

Domaći zadatak

Ukoliko vaše dete nije dobilo domaći zadatak da napiše sastav na temu kako je provelo zimski raspust, to će mu svakako biti jedan od prvih zadataka kada krene u školu. Pričajte sa njim o tome. Pitajte ga šta mu je na raspustu bilo najzanimljivije. Organizujte jedan zanimljiv dan koji koji bi mogao da opiše u sastavu i prepričavajte već doživljene dogodovštine sa raspusta. Možete mu i ispričati kako ste vi provodili raspuste kada ste bili dete. Dajte mu ideju kako bi mogao da provede ostatak raspusta i da napiše svoju priču. 

Ukoliko je vašem detetu teško da napiše sastav samostalno, možete mu pomoći tako što ćete mu davati rečenice od dve reči, a njegov zadatak će biti da proširi rečenice po svojoj želji. Opisivanje možete vežbati tako što će dete nacrtati neki zimski krajolik, a potom ga opisivati.

Zanimljiva geografija

Ovu igru možete kreirati sa kategorijama koje odgovaraju uzrastu vašeg deteta. Kod mlađe dece (do osam godina) možete koristiti sledeće kategorije: biljke, životinje, predmeti, imena, prevozna sredstva, radnje, igračke... Sa starijom decom imate više izbora pa osim navedenih možete dodati i gramatičke kategorije (imenice, glagole, prideve), imena gradova, država, reka, planina. Kada odaberete kategorije kažite neki broj od 1-30 i neka se dete priseti koje je to slovo po redu u azbuci i onda smišljajte i pišite pojmove na zadato slovo u kolone. Bilo bi dobro da igra ne bude previše teška za dete kako ono ne bi odustalo, već je osmislite tako da podstiče dete za učenje.


Problemi u govoru: Uloga logopeda, psihologa i reedukatora na prvom pregledu

Neka se vaše dete vrati spremno u školske klupe. Na vama je da mu pomognete i olakšate povratak u školu. Naveli smo nekoliko ideja koje će vam pomoći u tome. Svaku ideju možete da izmenite i prilagodite detetovim željama i mogućnostima. Dozvolite detetu da uživa u čarolijama raspusta, pa samim tim kroz igru ga pripremite i za ponovno učenje i vraćanje starim obavezama. 

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.