Kada pokušavate da ostanete u drugom stanju, počinjete da obraćate pažnju na mnoge stvari koje vam inače ne bi ni pale na pamet, jer želite da sebi povećate šanse da do trudnoće dođe što pre.

S tim u vezi, mnoge žene brinu da li neki antibiotici koje uzimaju mogu da utiču na plodnost, a evo šta treba da znate o tome.
Ne postoje naučni dokazi koji ukazuju da antibiotici mogu da utiču na plodnost žene.

Uticaj antibiotika na plodnost žena

Mnoge žene koje uzimaju antibiotike iz bilo kog razloga, brinu da li ovi lekovi mogu da dovedu do neplodnosti. Njihov glavni strah je da antibiotici mogu da utiču na menstruaciju, ovulaciju ili implantaciju embriona, na taj način otežavajući da dođe do trudnoće. Ali, ne postoje dokazi koji ukazuju na bilo kakve štetne efekte tog tipa na hormone koji kontrolišu menstrualni ciklus, ovulaciju ili začeće.

Uticaj antibiotika na plodnost muškaraca

Većina istraživanja rađena na temu plodnosti i antibiotika fokusirana su na plodnost muškaraca. Studije su pokazale da neki antibiotici poput tetraciklina, penicilina, eritromicina, mogu negativno da se odraze na kvalitet semene tečnosti, piše parentingfirstcry.com.

Kakve su šanse za trudnoću dok pijete antibiotike

Ako pijete antibiotike dok pokušavate da zatrudnite, znajte da teško da to ikako može da utiče na vaše šanse za trudnoću. Štaviše, infekcija u telu (zbog koje se uzimaju antibiotici) može da bude privremeno veći problem za plodnost nego ovi lekovi. S druge strane, lečenje antibioticima, onda kada za tim ima potrebe, zapravo može posledično dobro da utiče na plodnost, pomažući reproduktivnom sistemu da se oporavi nakon što je bio oslabljen bakterijskom infekcijom.

Koliko brzo posle antibiotika možete da zatrudnite

Ukoliko pijete antibiotike, znajte da nakon tri meseca prestaju svi potencijalno neželjeni efekti ovih lekova, te je bezbedno da nakon toga začnete.

Antibiotici u trudnoći

Korišćenje nekih antibiotika može da bude rizično ukoliko zatrudnite, a da toga niste odmah svesni. Neki lekovi ove vrste, poput klindamicina ili cefalosporina se obično smatraju bezbednim za trudnice, dok drugi mogu da imaju negativne posledice.

Imajući sve to u vidu, ukoliko pokušavate da zatrudnite ili ste trudni, a imate infekciju i potrebno je da uzimate antibiotike, naglasite to svom lekaru, kako bi vam dao one lekove koji su bezbedni.

BONUS VIDEO:

Ginekolog izneo sa kojim se problemom suočavaju žene NAKON INFEKCIJE Kurir televizija