Naučnici potvrđuju da rizici od nekih od najopasnijih bolesti poput karcinoma, sa svakom trudnoćom, porođajem se smanjuju. Baš kao i kod roditeljstva, ovde ima uspona i padova. Ako postoje komplikacije tokom trudnoće, to takođe može povećati šanse za neka rizična zdravstvena stanja, kao što su bolesti srca.

Rak dojke

Žene koje su imale petoro ili više dece imaju upola manji rizik od raka dojke u poređenju sa ženama koje nikada nisu rađale, prema Nacionalnom institutu za rak (NCI). Čini se da je to zato što vam menstruacija prestaje tokom trudnoće, smanjujući izloženost estrogenu i progesteronu.

Postoje varijacije. Na primer, one žene koje imaju svoju prvu bebu pre 20. godine imaju upola manji rizik od raka dojke pozitivnog na hormonske receptore u poređenju sa ženama koje čekaju do 30. godine, da se ostvare kao majke, prema NCI.

I mame koje doje najmanje godinu dana takođe imaju manji rizik od raka dojke, prema NCI, jer većina takođe ne dobije menstruaciju tokom dojenja. Dojenje takođe može promeniti ćelije dojke na način koji može da smanji verovatnoću da razviju maligne bolesti.

 2024. godine, Američka radna grupa za preventivne usluge (USPSTF) objavila je nove smernice koje preporučuju da se žene pregledaju na rak dojke svake druge godine u dobi od 40 do 74 godine. Nekim ženama će možda trebati godišnji pregled, posebno ako imate veći rizik ili ako imate gusto tkivo dojke.

Rak jajnika

Kao i kod raka dojke, rizik od raka jajnika opada što više dece rađate, prema NCI. Izgleda da je na delu isti mehanizam: manje izlaganja reproduktivnim hormonima tokom života. Upotreba oralnih kontraceptiva takođe može smanjiti rizik, prema NCI-u.

Dojenje je takođe povezano sa manjim rizikom od raka jajnika, prema objedinjenoj analizi 13 studija objavljenih 2020. u JAMA Oncology .

„Kontraceptivne pilule, laktacija, sve te stvari smanjuju broj ciklusa koje žene imaju i čini se da to štiti od raka jajnika“, rekao je Ronald Alvarez, profesor i predsednik odeljenja za akušerstvo i ginekologiju Medicinskog centra Univerziteta Vanderbilt. u Nešvilu.

Međutim, veći broj dece nije toliko značajno kao drugi faktori rizika. Genetske mutacije, odnosno BRCA1 ili BRCA2, stavljaju vas u najveći rizik od razvoja raka jajnika i dojke, prema NCI .

Rak endometrijuma

Rak endometrijuma je rak sluzokože materice. Jedan je od maligniteta za koje se rizik smanjuje sa više trudnoća, navodi NCI. Opet, čini se da je smanjenje izloženosti hormonima zbog manjeg broja menstrualnih ciklusa ono što objašnjava promenu.

Naravno, broj dece koju imate nije jedini faktor koji utiče na rizik od ovog i drugih oblika raka. Drugi rizici uključuju vaše godine, ishranu i navike, fizičku aktivnost, porodičnu istoriju i u nekim slučajevima, težinu, prema NCI .

Demencija i Alchajmerova bolest

Pojavljuju se istraživanja koja sugerišu da vaša reproduktivna istorija može uticati na rizik od demencije i Alchajmerove bolesti.

„Dugo smo mislili da žene žive duže i to mora da se objasni“, rekla je dr Heder Snajder potpredsednica za medicinske i naučne odnose u Alchajmerovom udruženju.

Ispostavilo se da je mnogo više od toga, kao što sugeriše preliminarna istraživanja predstavljena na Međunarodnoj konferenciji Alchajmerove asocijacije 2018 . U jednoj studiji, žene koje su imale troje ili više dece pokazale su 12% manji rizik od demencije od žena sa jednim detetom.

Druga studija objavljena 2018. godine u Američkom časopisu za Alchajmerovu bolest i druge demencije objavila je da se rizik od ove bolesti smanjuje što više meseci provedete trudni, možda zbog promena koje se dešavaju u vašem imunološkom sistemu dok očekujete bebu.

Gojaznost

Ako imati više dece, to može da vam poveća  šanse da postanete gojazni, posebno ako zadržite dodatnu težinu nakon svake trudnoće.

Do 20% žena, u proseku, zadrži više od osam kilograma težine koju su stekle tokom trudnoće duže od jedne godine nakon porođaja, prema pregledu objavljenom 2021. u Journal of Clinical Medicine. Prema pregledu, zadržavanje težine posle porođaja je snažan prediktor gojaznosti u kasnijem životu sa dugoročnim zdravstvenim posledicama, kao što su bolesti srca, dijabetes i određeni karcinomi.

Niko sa sigurnošću ne zna zašto. Insulinska rezistencija, koja je povezana sa trudnoćom, može doprineti povećanju telesne težine. Možda to ima veze sa hormonskim promenama ili dodatom težinom koja ne nestaje. Majke takođe mogu da jedu i vežbaju drugačije nakon trudnoće samo zato što sada imaju dete o kome brinu.

Srčana obolenja

Nije trudnoća sama po sebi ono što može uticati na vaš rizik od srčanih oboljenja, ali komplikacije tokom trudnoće mogu biti znak budućih problema, prema pregledu objavljenom 2016. u Evropskom časopisu za preventivnu kardiologiju. Pregled je zaključio da one koje su imale manje bebe, prevremeni porođaj, preeklampsiju (visok krvni pritisak dok ste trudni) i gestacijski dijabetes mogu imati veće šanse da imaju kardiovaskularne bolesti.

Neki istraživači su primetili da su žene koje imaju ove komplikacije imale još neprimetne vaskularne i metaboličke probleme pre nego što su zatrudnele. Ovo bi predstavljalo samo još jedan razlog za sprečavanje ovih komplikacija tokom trudnoće kada je to moguće.

BONUS VIDEO

Šta treba imati pri ruci kad se dete razboli TikTok/beachgem10