Acetaminofen je čest sastojak u lekovima protiv bolova i temperature. Ovakav lek je često najsigurnija opcija za ublažavanje bolova bez recepta tokom drugog stanja i generalno se više preporučuje u odnosu na druge analgetike. Ipak, najbolje je da razgovarate sa svojim lekarom pre nego što uzmete bilo koji lek tokom trudnoće.
Koliko si lekovi protiv bolova i temperature bezbedni tokom trudnoće?
Ako ste trudni, generalno je bezbedno uzimati redovnu dozu ovakvog leka, od dve tablete ili kapsule od 325 miligrama (mg) svakih četiri do šest sati. Nemojte uzimati više od 10 tableta ili kapsula dnevno (3.250 mg), čak i ako se simptomi ne povuku.
Proverite etiketu na pakovanju da biste odredili odgovarajuću dozu i razgovarajte sa svojim lekarom da biste bili sigurni da je lek bezbedan za vas.
Dostupni su i drugi preparati koji sadrže ovaj aktivni sastojak, acetaminofen. Oni sadrže kombinaciju sa drugim lekovima koji pomažu u regulisanju različitih stanja pored bola ili temperature. Ako ste trudni, možda ćete moći da uzimate ove lekove sve dok se svi sastojci smatraju bezbednim za trudnoću.
Ako tražite kombinovani proizvod, prvo proverite sastojke na etiketi pakovanja da biste bili sigurni da su sve komponente leka bezbedne za uzimanje tokom drugog stanja.
Mnogi sadrže acetaminofen i difenhidramin (lek za alergije), koji se smatraju bezbednim tokom trudnoće za kratkotrajnu upotrebu. Ne treba uzimati više od dve kapsule dnevno pre spavanja.
Lekovi protiv prehlade i gripa sadrže acetaminofen u kombinaciji sa drugim lekovima za kašalj, uključujući dekstrometorfan i gvanfacin, pored fenilefrina za iskašljavanje. Međutim, fenilefrin možda nije dobar izbor, posebno tokom prvog tromesečja. U nekim studijama, fenilefrin je povezan sa potencijalnim urođenim defektima.
Važno je da razgovarate sa svojim zdravstvenim radnicima pre nego što uzmete bilo koji od ovih agenasa. Za informacije o sastojcima pojedinačnih ili kombinovanih proizvoda, možete pogledati listu aktivnih sastojaka na etiketi pakovanja.
Ipak, potrebno je više istraživanja da bi se razjasnila moguća veza između rizičnih stanja za bebu ili mamu i upotrebe lekova za prehladu, pošto mnoge od trenutnih studija imaju ograničenja. Američki koledž akušera i ginekologa smatra da su i dalje neki od najsigurnijih lekova protiv bolova tokom trudnoće. Generalno se preporučuje da se koriste samo po potrebi i u najnižoj efektivnoj dozi za kratko vreme.
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna