Plodova voda je jako važna u trudnoći jer štiti fetus od spoljašnjih pritisaka, udaraca ili sličnih oštećenja, pomaže u regulaciji telesne temperature i pomaže razvoj bebinih pluća, mišića, kostiju i digestivnog sistema. U nekim, retkim slučajevima, dešava se da trudnica ima višak plodove vode – to stanje se naziva polihidramnion, a evo šta treba da znate.
Istraživanja pokazuju da se višak plodove vode javlja u 0,2 do dva odsto trudnoća, a dijagnostikuje se kada ima više od 25 centimetara plodove vode ili vertikalni džep veći od osam centimetara.
Uobičajeno je da nivo plodove vode iznosi između osam i 24 centimetra, a na količinu utiče i napredovanje trudnoće, odnosno količina se povećava kako trudnoća odmiče. Najviše plodove vode ima u 34. nedelji trudnoće, piše parents.com.
Simptomi viška plodove vode
Evo koji simptomi mogu da ukažu na ovo stanje:
- Problemi s disanjem
- Prevremen porođaj
- Prerano pucanje membrana
- Abnormalna fetalna prezentacija (beba nije okrenuta kako bi trebalo)
- Prolaps pupčane vrpce
- Postporođajno krvarenje
Takođe se može desiti da trudnički stomak raste brže nego što bi trebalo.
"Trudnica može da se oseća ili izgleda veće nego što smatra da bi trebalo za tu fazu trudnoće i možda će imati više kontrakcija zbog distenzije odnosno nadutosti materice", kaže ginekolog dr Lulu Žao.
Dijagnoza polihidramniona se postavlja pomoću ultrazvuka, kojim se meri količina plodove vode u različitim delovima materice ili se meri najdublji džep s tečnošću u materici.
Uzroci viška plodove vode
Do polihidramniona može da dođe ako fetus ne guta ili apsorbuje očekivane količine amnionske tečnosti. I neka zdravstvena stanja mogu da dovedu do viška plodove vode:
- Gastrointestinalni poremećaji
- Problemi sa mozgom ili nervnim sistem
- Ahondroplazija (poremećaj koji uzrokuje patuljast rast)
- Bekvit-Vajdman sindrom (poremećaj rast koji uzrokuje preteran rast tela)
- Nekontrolisan dijabetes kod trudnice
- Poremećaji pluća
- Višeplodne trudnoće
- Nekompatibilnost Rh faktora
Prema nekim podacima, najčešći uzroci viška plodove vode su dijabetes trudnice ili anomalije fetusa, a ponekad čak i ne može da se utvrdi tačan uzrok.
Iako polihidramnion može da dovede do brojnih komplikacija, poput postporođajnog kravarenja, prevremenog porođaja, mrtvorođenosti, dobra vest je da se takve stvari retko dešavaju – naročito ako ste blizu termina porođaja, a količina plodove vode je ipak blizu onoga što se smatra normalnom količinom.
Lečenje
U mnogim slučajevima polihidramniona nema potrebe za bilo kakvim lečenjem, već se samo prati stanje. Ukoliko se utvrdi da je uzrok viška plodove vode, recimo, nekontrolisani dijabetes, onda se radi na tome.
U nekim slučajevima je potrebna amnioredukcija, odnosno procedura kojom se uklanja određena količina plodove vode. Ovaj zahvat najčešće se izvodi samo u ozbiljnijim slučajvima polihidramniona.
BONUS VIDEO:
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna