Verovatno su svi čuli za vanmateričnu trudnoću, ali termin anembrionalne trudnoće je manje poznat. Nazivaju je još i veštičjim jajem, a zapravo je u pitanju jedna neobična vrsta pobačaja. Neobična je jer u materici zapravo i nema bebe tj. embriona (otud naziv anembrionalna trudnoća), ali postoje posteljica i amnionska kesa.

Kod anembrionalne trudnoće svakako dolazi do hormonskih promena, zbog čega se može desiti da test za trudnoću bude pozitivan.

Ovakva trudnoća se završava pobačajem, najčešće između sedme i 12. nedelje. Telu je potrebno da shvati da se trudnoća ne razvija normalno, te da počne da odbacuje krv i tkivo iz materice.

Simptomi anembrionalne trudnoće

Simptomi takozvanog veštičjeg jajeta uključuju bol u donjem delu stomaka i va*inalno krvarenje.

Uzrok anembrionalne trudnoće

Kada se oplodi jajna ćelija, ćelije od kojih se formiraju amnionska kesa i placenta počinju da se umnožavaju. Ali, ponekad se desi da te ćelije od kojih bi trebalo da se razvije embrion se prosto ne umnože. Razlog za to nije poznat, ali svakako nije u pitanju ništa što žena uradi ili ne uradi da do toga dođe.

Kada bi trebalo da odete kod lekara

Ako osećate bol u donjem delu stomaka i krvarite, odmah se javite svom lekaru.

Ukoliko imate neke od sledećih simptoma, potražite hitnu medicinsku pomoć:

  • Pojačano krvarenje – na primer, dva puna uloška za sat vremena ili primećujete veće krvne ugruške
  • Jak bol u stomaku
  • Vrtoglavicu ili nesvesticu
  • Groznicu
  • Va*inalni sekret koji mirisom podseća na ribu
  • Dijareju ili bol prilikom pražnjenja stolice

Dijagnostikovanje anembrionalne trudnoće

Ponekad se ova dijagnoza može postaviti na rutinskom pregledu ultrazvukom, a u nekim slučajevima se dešava da žena na početku trudnoće počne da krvari, pa se radi ultrazvuk kako bi se utvrdio uzrok, piše pregnancybirthbaby.org.au.

Može li da se spreči veštičje jaje

Pobačaji se dešavaju i kod sasvim zdravih žena, tako da ne postoji ništa što možete da uradite kako biste ga sprečili. Pokušajte da ostanete zdravi zbog budućih trudnoća, imajte na umu da pušenje, alkohol i previše kofeina mogu da utiču na vaše zdravlje.

Imajte na umu da pobačaj može da bude emocionalno i psihički veoma težak, pa se ne libite da potražite podršku bliskih ljudi, ali ni stručnu pomoć ukoliko je potrebno.

Takođe, znajte da anembrionalna trudnoća ne umanjuje vaše šanse da iznesete celu trudnoću u budućnosti.

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija