Prema nekim podacima, svaka peta trudnoća se završi pobačajem, a rizik od spontanog pobačaja je najveći u prvim nedeljama trudnoće.

Svakoj ženi užasno teško pada ova situacija, pa ako ste i vi imali pobačaj, znajte da niste same i da imate potpuno pravo da budete tužne, ljute, besne ili kako god da se osećate. Jako je važno da dozvolite sebi vreme da se posle pobačaja oporavite, i to ne samo fizički, već i emocionalno.

Emocionalni oporavak uglavnom traje duže od onog fizičkog, zato dajte sebi dozvolu da tugujete, a ovaj tekst vam možda pomoći u tome.

Koje emocije se javljaju nakon pobačaja

Činjenica je da žene posle pobačaja prolaze kroz čitav rolerkoster emocija – neverica, bes, osećaj krivice, tuga, poteškoće u koncentraciji.... Čak i ako se pobačaj desio veoma rano, i veza između bebe i mame se rano razvija, tako da svejedno žene mogu da budu veoma tužne. Kod nekih se usled velikog emocionalnog stresa javljaju čak i fizički simptomi:

  • Umor
  • problemi sa spavanjem
  • poteškoće u koncentraciji
  • gubitak apetita
  • česte epizode plakanja
  • poteškoće u održavanju veza sa porodicom ili prijateljima

Hormonske promene koje se javljaju nakon pobačaja mogu da intenziviraju ove simptome, piše americanpregnancy.org.

Ukoliko ste imali pobačaj, imajte na umu da većina žena u tugovanju prolazi kroz tri faze:

1. Šok ili poricanje

"Ovo se ne dešava, vodila sam računa o sebi", "možda su lekari pogrešili, možda sam još uvek trudna", neke su od misli koje se javljaju kod žena nakon pobačaja.

Teško je prihvatiti istinu, ali možda može da vam pomogne da sa lekarom razgovarate o svemu što vas očekuje u fizičkom smislu – kada će se hormoni vratiti u normalu, koliko još dugo ćete imati simptome trudnoće i slično.

Tako ćete biti spremnije na ono što vas očekuje, i neće vam biti lako, ali će vam možda pomoći da bolje razumete šta sve to znači za vas.

2. Bes, krivica, depresija

"Zašto ja? Da sam možda...", "Uvek sam toliko želela bebu, ovo nije fer", "nikada nisam bila tužnije u životu"...

Moguće je da ćete biti besni – na lekare, partnera, sebe, situaciju... Možda ćete misliti da su lekari mogli da urade više, da vas partner ne teši na način na koji biste želeli, da nije tužan koliko i vi... Ali, uglavnom ćete biti ljuti na sebe. Možda ćete osećati i krivicu i preispitivati se da li ste nešto mogli da uradite i sprečite pobačaj. Ali, veoma je važno da znate da to nije vaša krivica. Iako je to teško čuti, u većini slučajeva – ukoliko žena nema neki zdravstveni problem, što opet nije njena krivica – pobačaj se dešava "prirodno", tako da bez obzira na to šta vi radite, svakako se desi.

Kada se desi nešto loše, uglavnom nam je potrebno da okrivimo nekoga ili nešto, a kako kod pobačaja najčešće nemate koga ili šta da okrivite, prosto je teško da shvatite šta se desilo, zbog čega je moguće da osećate bes i krivicu. Takođe, može se javiti i depresija, zato se ne libite da potražite pomoć kako biste se što pre oporavili. Razgovarajte sa partnerom, bliskim prijateljima, savetnikom, terapeutom, sa bilo kim za koga mislite da vam može pomoći, a ako još niste spremni da pričate, pišite o onome što osećate. Ako ste ljuti, napišite to, slušajte muziku, plačite pod tušem, radite šta god vam pomaže da to izbacite iz sebe, samo neka to bude bezbedan način.

3. Prihvatanje

"Moram da se izborim sa tim, nisam jedina kojoj se ovo desilo. I druge žene su prošle kroz to, možda treba da potražim pomoć".

Rolerkoster emocija kroz koje ste prošli, najverovatnije će vas dovesti dovde. Kada shvatite da se pobačaj zaista dogodio, spremni ste da se suočite sa gubitkom. Prihvatanje ne znači da ste OK sa tim što se desilo, niti da i dalje ne osećate milion emocija, već to znači da prosto u svom umu znate da se to zaista dogodilo.

Nažalost, prihvatanje ne znači da vam je sada lako, već da razumete sa čim se suočavate. U ovom periodu žene i njihovi partneri najčešće mogu da razgovaraju o ovom iskustvu, a ponekad određeni događaji – trudnoće ili porođaji bliskih žena, majke koje doje svoje bebe i slično – mogu biti okidač za ponovno proživljavanje teškog iskustva.

Kako da preživite gubitak bebe

  • Poštujte svoje potrebe i granice dok se oporavljate
  • Tražite od najbližih razumevanje, utehu, podršku
  • Potražite stručnu pomoć ako vam je potrebna
  • Dajte sebi vremena da tugujete i oporavite se

Na kraju, imajte na umu da svako tuguje na svoj način, ali i da žurba da ponovo ostanete trudni neće zalečiti vaše rane. Budite strpljivi tokom oporavka nakon pobačaja, budite nežni prema sebi i verujte da će sve biti u redu!

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija

(Yumama/N. Z.)