Žene u trudnoći više nego inače brinu o svom zdravlju, što je svakako pohvalno. Kada u vama raste novi život, preispitujete gotovo svaki svoj korak jer ne želite da na bilo koji način ugrozite bebu.

Mnoge žene se pitaju, recimo, da li je bezbedno da farbaju kosu u trudnoći, ali i šta smeju da koriste od krema, šminke, koji tretmani lepote su bezbedni... Većina stvari koje ste inače radili su verovatno OK, a ginekolog-akušer dr Kolin Volš je na svom sajtu drcolinwalsh.com.au napisala sve o tome šta je bezbedno, a šta treba izbegavati.

Ipak, imajte na umu da su ovo opšte informacije, te da je uvek najbolje da razgovarate sa svojim lekarom, kako biste potvrdili da li je u vašem konkretnom slučaju nešto bezbedno ili nije.

Masaža

Masaža se generalno smatra bezbednom u trudnoći, samo ćete morati malo da prilagodite položaj u kojem ležite na stolu za masažu. Kako stomak raste, važno je da ne ležite na leđima duži vremenski period jer materica tada pritiska trbušnu aortu, što može da izazove mučninu, pa čak i nesvesticu.

Ipak, maseri koji imaju iskustva u radu sa trudnicama toga su svesni i uglavnom nađu neki alternativni položaj u kojem je trudnici prijatno da leži tokom masaže.

Džakuzi i saune

Ranije se savetovalo da trudnice izbegavaju džakuzi, parna kupatila i saune, zbog brige da bi mogli mnogo da podignu temperaturu tela trudnice, što, kako su neke studije pokazale, može loše da utiče na bebu.

Neke novije studije su pokazale da temperatura tela ostaje u nekom prihvatljivom nivou ako se korišćenje saune, parnog kupatila ili džakuzija ogranični na maksimalno 20 minuta, a temperatura vode ne prelazi 40 stepeni Celzijusovih. Ali, nije dokazano da je sve to potpuno bezbedno za bebu, tako da dr Volš ističe da je ipak najbolje da to izbegavate u trudnoći.

Farbanje kose

Možete da nastavite da se farbate i u trudnoći jer se boja nanosi na kosu, koja je napravljena od mrtvih ćelija. Mala količina boje se nanosi do kože glave, te se na taj način ne apsorbuje velika količina supstanci u telo.

Nega kože i šminka

Dr Volš savetuje da koristite proizvode uglednih brendova jer oni na svojim proizvodima obavezno ističu listu sastojaka, a evo koje treba da izbegavate.

Minoksidil se koristi za brži rast kose, te ga žene koriste na trepavicama i obrvama. Postoji jako malo informacija o tome da li je bezbedno koristiti ga u trudnoći, pa je savet dr Volš da ga ipak ne koristite.

Hidrohinon je čest sastojak krema za posvetljivanje fleka na koži. Postoji veoma malo pouzdanih informacija o uticaju na bebu u trudnoći, pa je savet doktorke opet da ga izbegavate u drugom stanju.

Retinoidi su derivati vitamina A, a mogu se uzimati oralno, tj. u tabletama ili topikalno, tj. da se mažu na kožu. Oralni retionidi se koriste kod akni, a trudnice nikako ne bi smele da ih koriste.

Topikalni retinoidi se često nalaze u kremama protiv akni i proizvodima koji usporavaju starenje. Nema sasvim pouzdanih podataka, ali postoji potencijalni rizik da ozbiljno naškodi plodu, pa se opet savetuje da se taj sastojak ne koristi u trudnoći.

Krema za sunčanje

Dr Volš savetuje da obavezno koristite kremu za sunčanje u trudnoći! Ne postoje nikakvi podaci da može da naškodi bebi, a štiti kožu od štetnih UV zraka.

Botoks

Botoks je toksin koji se ubrizgava u mišiće, a u širokoj primeni je relativno kratko vreme. Ne postoje pouzdani podaci o tome da li je bezbedno koristiti ga u trudnoći.

Lasersko uklanjanje dlačica

Ugledna australijska organizacija Mothersafe navodi da je verovatno bezbedno uklanjati dlačice laserom u trudnoći. Do ovog zaključka su došli jer lase zagreva samo površinu kože, ali ne prodire dublje, te ne bi trebalo da utiče na bebu. Ipak, ne može se reći da je sigurno dokazano da je bezbedno pošto nije bilo kliničkih istraživanja na tu temu.

Dr Volš savetuje da barem izbegavate da laserski uklanjate dlačice sa stomaka i bikini zone u trudnoći, za svaki slučaj, ili da se ipak obrijete jer je bezbednije.

Ono što još treba da imate na umu je da lasersko uklanjanje dlačica može biti manje efikasno u trudnoći, zbog hormona koji utiču na pigmentaciju kože, kao i na rast folikula dlake.

Potamnjivanje kože

Doktorka kaže da je bezbedno koristiti kreme za samopotamnjivanje kože, ali bi trebalo da izbegavate prskanje kože takozvanim "erbraš" preparatima. Naime, kada se ovi preparati prskaju na kožu aparatima namenjenim za to, trudnice malo i udahnu ovih hemikalija, a ne zna se pouzdano da li to može da naškodi bebi.

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija

(Yumama/N. Z.)