Trudnice uglavnom pokušavaju da se pridržavaju zdravih navika u drugom stanju, pa vode računa o ishrani, trude se da dovoljno spavaju, da budu fizički aktivne. Ipak, trudnoća sa sobom donosi i čitav niz pitanja, naročito kada očekujete prvu bebu, pa niste baš sasvim sigurni šta smete, a šta ne bi trebalo da radite.

Jedno od pitanja koje se trudnicama često samo nameće je da li je bezbedno da farbaju kosu u trudnoći. Prosto, ako inače farbate kosu, saznali ste da ste trudni i došlo je vreme za sledeće farbanje, verovatno ćete se zapitati da li je to bezbedno i može li da utiče na bebu.

Na zvaničnom sajtu Britanskog zdravstvenog sistema navodi se da hemijske supstance u trajnim i polutrajnim bojama za kosu nisu visoko toksične. Većina istraživanja pokazuje da je bezbedno da farbate kosu u trudnoći, prenosi nhs.uk.

Neke studije su pokazale da veoma visoke doze hemikalija u bojama za kosu mogu da naškode, ali to su znatno veće doze od onih kojima je trudnica izložena tokom farbanja.

Ipak, možda nije zgoreg da sačekate da prođe prvih 12 nedelja trudnoće, kada se rizik da hemijske supstance naškode bebi znatno smanjuje.

Ukoliko se farbate sami, kod kuće, evo šta možete da uradite kako biste smanjili rizik:

  • Nosite rukavice
  • Ostavite farbu da stoji na kosi minimalan vremenski period
  • Dobro provetrite prostoriju posle farbanja
  • Dobro isperite kožu glave nakon farbanja.

Izvlačenje pramenova, odnosno nanošenje farbe samo na pojedine pramenove kose, takođe predstavlja manji rizik od bojenja cele kose jer na ovaj način farbu apsorbuje samo kosa, ne i koža glave i supstance ne dospevaju u krvotok.

Takođe, polutrajne boje na prirodnoj bazi, poput hene, bezbednija su alternativa.

Pre nego što na svoju kosu stavite bilo henu ili trajnu farbu, imajte na umu da trudnoća može da utiče na to da vam kosa sada drugačije reaguje na boju, da manje ili više primi boju, da počne da se kovrdža...

Farbanje kose i dojenje

Informacije u vezi sa tim da li je bezbedno da farbate kosu ako dojite bebu su ograničene, ali se smatra da time nećete naškoditi detetu. Veoma mali deo hemikalija iz boja za kosu dospeva u krvotok, tako da su male šanse da bi neka značajnija količina mogla da dospe u krvotok i vaše mleko.

BONUS VIDEO:

Izbeljivanje kose blanšom TikTok/lexierainbolt

(Yumama/N. Z.)