Vrlo je teško pronaći uzroke prevremenog porođaja. Upravo zato doktori nisu u stanju da ih predvide i spreče.

Ipak, naučnici su rešili da istraže vaginalni mikrobiom majki, kako bi pokušali da pronađu rešenje ovog problema.

Autor studije Endru Šenan je rekao: "Moj tim je razvio određene alate kojim se može otkriti u kasnijoj trudnoći da li postoji rizik od prevremenog porođaja, poput fetalnog fibronektin testa. Ipak, u ovom stadijumu samo možete delom uticati na rizik, ali ne možete sprečiti prevremeni porođaj. Što ranije shvatimo ko je u većem riziku, to ćemo moći više da se pobrinemo za sigurnost mame i bebe."

Neka ranija istraživanja pretpostavljaju da infekcije i upale mogu da skrate i oslabe grlić materice, što dovodi do prevremenog porođaja.

Ukoliko bi se na vreme otkrila, infekcija u ranoj trudnoći bi se lečila i samim tim bi se mama i beba zaštitile.

Najnovija istraživanja

Po prvi put, ispostavilo se da specifična bakterija Lactobacillus acidophilus zapravo ima veze sa prevremenim porođajem. Naučnici se nadaju da će to dovesti do nove terapije koja sprečava ovaj problem.

Kombinacija metabolita: glukoze, aspartata i kalcijuma i bakterije Lactobacillus crispatus i acidophilus je u vezi sa rađanjem u 34. nedelji ili pre.

Sedam različitih metabolita: leucin, tirosin, aspartat, laktat, betain, acetat i kalcijum su povezani sa rađanjem pre 37. nedelje.

Naučnici su shvatili da su ove kombinacije vrlo značajne. Ukoliko su u pravu, to bi značilo da bi problem mogao da se detektuje mnogo ranije u trudnoći. Tada bi trudnice mogle na vreme da se podvrgnu tretmanima koji bi sprečili prevremeni porođaj.