Naučite da razlikujete porođajne kontrakcije od pripremnih - Brakston-Hiksovih kontrakcija.
U normalnoj trudnoći, kada se zna očekivani termin porođaja, minimalne su mogućnosti da se ne prepoznaju znaci koji ukazuju da je porođaj počeo. Uostalom, prvorotke zbog straha da ne "zakasne", da što pre budu pod nadzorom lekara, uglavnom u bolnicu odlaze mnogo ranije. Tome doprinose i ukućani, koji nastoje da trudnicu što pre "smeste na sigurno", kako se ne bi desilo da moraju da "učestvuju" u porođaju. Zato nepotrebno požuruju buduću majku.
Šta je mehanizam porođaja?
Šta pokreće mehanizam porođaja, i dalje je tajna, bez obzira na sva saznanja koja ima savremena medicina. Smatra se da je rezultat pojave kontrakcija - kombinacija uticaja ploda, odnosno posteljice i organizma žene. Pošto nije poznato šta ga pokreće, ne može sa sigurnošću ni da se predvidi kada će da otpočne. Nažalost, dešava se i da mediji u savremenom društvu doprinose pogrešnoj predstavi o porođaju, jer se on ponekad toliko dramatizuje da se predstavlja kao situacija koju je teško preživeti. Ili se, nasuprot tome, idealizuje.
Šta su pripremne kontrakcije?
Brakston-Hiksove kontrakcije, koje se nazivaju i pripremne, jer pripremaju matericu za porođaj u devetom mesecu, mogu da budu bolne, pa ih je teže razlikovati od pravih. Ako se javljaju učestalo, većina žena se ne dvoumi mnogo, nego odlazi u bolnicu. Međutim, pošto se radi o kontrakcijama koje nisu dovoljno efikasne za porođaj (iako mogu da utiču na skraćenje i ravnanje grlića materice), nakon pregleda lekara i slušanja srčanih tonova bebe - trudnica se vraća kući.
Pripremne kontrakcije mogu da se intenziviraju ako žena u poslednjim nedeljama trudnoće dugo šeta ili nešto fizički radi bez pauze. Odmor i promena položaja (najbolje je da sedne ili legne), sigurno će ih zaustaviti. Ukoliko kontrakcije prestanu nakon odmora, trudnica može da nastavi sa uobičajenim aktivnostima. Ali, ako i dalje oseća jake bolove u stomaku, krstima ili karlici, a pogotovo ako se pojavi vaginalno krvarenje - odmah mora da ode kod lekara, iako nije u terminu! Možda se radi o prevremenom porođaju. Tuširanje vrućom vodom ili dug boravak u kadi takođe mogu da izazovu jače kontrakcije, zato se preporučuje kraće tuširanje mlakom vodom.
Kontrakcije su lažne:
- ako nisu ritmične i ne pojačavaju se
- smanjuju se ukoliko promenite položaj ili prošetate
- ako se javljaju u dužim vremenskim intervalima
Kontrakcije su "prave" - porođajne:
- ukoliko su vremenom jače i češće (na pet do deset minuta)
- ako su duže, traju i do jednog minuta
- u slučaju da osećate isti intenzitet kontrakcija iako ste promenili položaj ili se odmarate
- dok su prisutne, ne možete normalno da razgovarate
- ako započinju u gornjem delu stomaka ili krstima, a taj osećaj se prenosi prema napred
Koji znaci ukazuju da je vreme da se krene u bolnicu i kako treba da se ponašate ako vodenjak pukne, saznajte na sledećoj strani...