Puknuće materice je izuzetno opasan događaj koji može imati značajne posledice i za bebu i za majku, kako prenosi Birth Injury Help Center. Ruptura materice se javlja u manje od 1% (0,07%) svih trudnoća, što predstavlja jednu od najređih komplikacija trudnoće. Rupture materice se često javljaju na mestu ožiljka od prethodnog carskog reza. Ovaj povećani rizik od rupture materice je primarni razlog zašto se pokušaj vaginalnog porođaja nakon prethodnog carskog reza (VBAC) smatra visokim rizikom. Ruptura materice se najčešće javlja tokom porođaja, ali se može javiti i ranije tokom trudnoće.

Simptomi rupture materice

Znaci i fizički simptomi rupture materice imaju tendenciju da variraju u zavisnosti od toga kada je došlo do rupture, lokacije rupture i obima kidanja. Rupture materice koje se javljaju duž ožiljnog tkiva od prethodnog carskog reza su generalno manje intenzivne i rezultiraju manje dramatičnim simptomima u poređenju sa spontanom rupturom materice bez ožiljaka. U stvari, široko je prihvaćeno u medicinskoj zajednici da su ožiljci materice i upotreba uterotoničnih agenasa za indukciju najvažniji faktori rizika identifikovani za rupturu materice.

Za klasičan prvi znak rupture materice često se kaže da je bol u stomaku, posebno kada postoji epiduralni blok. Ali mnogi medicinski stručnjaci odbijaju pojam bola u stomaku kao simptoma. Zašto? Zato što je bol u stomaku obeležje svakog normalnog porođaja. Dakle, verovatno, ovaj simptom jednostavno odražava delimično ublažavanje bola putem epiduralnog analgetičkog praga epiduralnog bloka.

Fetalni monitor može biti od pomoći u otkrivanju zabrinutosti zbog rupture materice. Praćenje fetusa može ukazivati na rupturu materice. Produženo usporavanje fetalnog otkucaja srca je najkonzistentniji nalaz u slučajevima rupture materice.

Glavni klinički simptomi rupture materice takođe uključuju:

  • Iznenadni fetalni pritisak (nenormalan fetalni otkucaj srca)
  • Pad pritiska u materici
  • Sporije i manje intenzivne kontrakcije sa bolom između
  • Recesija bebine glave nazad u porođajni kanal
  • Prekomerno krvarenje i šok majke

Problem sa kliničkom dijagnozom rupture materice je taj što su ovi primarni simptomi često uzrokovani drugim akušerskim komplikacijama ili događajima. Kontinuirano usporavanje srčanog ritma fetusa i/ili produžena fetalna bradikardija često su jedini pokazatelj rupture materice. Ova vrsta fetalnog distresa javlja se u otprilike 79-80% svih slučajeva rupture materice. Utvrđeno je da je bol u stomaku mnogo manje pouzdan indikator, javlja se u samo oko 5% slučajeva rupture materice.

Dijagnostikovanje

Kada dođe do rupture materice tokom porođaja, postoji izuzetno kratak vremenski period da lekari reaguju kako bi izbegli povrede bebe. To znači da nema vremena za obavljanje ultrazvuka ili bilo kog drugog dijagnostičkog skeniranja ili drugog dijagnostičkog testa. Ruptura materice se mora brzo dijagnostikovati samo na osnovu kliničkih simptoma. Ultrazvučno snimanje ima određenu primenu u proceni verovatnoće da će ožiljno tkivo od prethodnog carskog reza dovesti do rupture materice.

Sprečavanje i lečenje

Najvažniji faktori u prevenciji i lečenju rupture materice su blagovremeno prepoznavanje i pretpostavljena dijagnoza rupture i hitna intervencija za porođaj bebe što je brže moguće. Čim lekari i posumnjaju na rupturu materice, moraju odmah da stabilizuju majku, a zatim da pokušaju da što brže porode bebu. Prema različitim studijama, kada dođe do rupture materice, lekari će imati samo 10-35 minuta da uspešno reaguju kako bi izbegli ozbiljne povrede ili smrt fetusa. Intervencija skoro uvek uključuje hitan porođaj carskim rezom.

Kada se beba uspešno porodi carskim rezom, lekari će morati hirurški da poprave majčinu pocepanu matericu. U nekim slučajevima ruptura materice može izazvati veliki gubitak krvi, što zahteva od lekara hitnu histerektomiju (uklanjanje materice) nakon carskog reza. Ovo je verovatnije kada je cepanje materice uzdužno za razliku od poprečnog. Oko 5-13% žena će zahtevati histerektomiju nakon rupture materice.

Ponekad je rešenje za razvoj rupture materice uključivanje pitocina (ili cervidila ili drugog stimulansa aktivnosti materice). Pitocin se koristi za ubrzanje porođaja. Prekomerna upotreba pitocina tokom porođaja je dobro poznat i dokumentovan uzrok rupture materice. Uputstvo o Pitocinu govori o tome.

U pedesettrogodišnjem pregledu ruptura materice i faktora rizika i uzroka rupture materice, članak objavljen u Američkom koledžu za akušerstvo i ginekologe zaključio je da se većina slučajeva rupture materice može izbeći. U članku se navodi da je u „većini slučajeva (58,3%) ruptura materice bila povezana sa porođajem srednjim kleštama, vađenjem iz karlice ili nerazumnom upotrebom [Pitocina] i produženim porođajem. Dakle, većina slučajeva mora biti posmatrano kao potencijalno izbegnuto." Ova studija je dalje otkrila da je 12,5% ruptura materice rezultat grešaka koje su lekari i medicinske sestre napravili sa Pitocinom.

Povrede porođaja od rupture materice

Puknuće materice je jedna od najkatastrofalnijih komplikacija koje mogu nastati tokom porođaja. Kada materica pukne, beba je odmah u opasnosti od akutnog nedostatka kiseonika. Ako se fetus ili posteljica ekstrudiraju kroz procep u u zidu materice, neželjeni ishod je skoro neizbežan. Čak i ako lekari odmah intervenišu i izvrše hitan carski rez u roku od 10-30 minuta od dijagnoze rupture materice, to još uvek možda neće biti dovoljno da spreči hipoksiju i ozbiljnu povredu mozga kod beba . Fetalna smrt od gušenja predstavlja ozbiljnu pretnju. Otprilike 6% svih beba neće preživeti rupturu materice. Ozbiljne povrede mozga kao što su hipoksično-ishemična encefalopatija (HIE) i cerebralna paraliza često su rezultat bilo kakvog kašnjenja u reagovanju na rupturu materice.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Greška slika porođaj  tiktiok/@4kids1mom0energy