Ako čekate bebu i planirate da je dojite, važno je da se informišete o tome na vreme, kako biste povećali šanse da to bude što lepše i lakše iskustvo.

Ono što mnoge žene ne znaju je da majčino mleko ne nadolazi odmah nakon porođaja onako kako biste to očekivali, već se pre toga proizvode dve vrste mleka u dojkama.

Svakako, mleko koje se proizvodi u prvim danima je veoma važno za bebu, a sve o tome kako nadolazi objasnila je ginekolog-akušer dr Tanika Miler.

Kolostrum

U pitanju je zapravo gušće mleko, često je žućkaste boje, koje obezbeđuje bebi proteine i antitela koja ga štite od nekih infekcija. Ono što je zanimljivo je da proizvodnja kolostruma počinje već u drugom tromesečju trudnoće. Kolostrum se ne proizvodi u velikim količinama, ali bebi u prvim danima svakako i ne treba mnogo.

Prelazno mleko

Oko dva do pet dana nakon porođaja možete da očekujete prelazno mleko. Ono je obično svetlije i tečnije od kolostruma, a sadrži i dodatne masti koje su dovoljne za bebu dok se ne stvori zrelo mleko. Prelazno mleko može da se proizvodi i do dve nedelje nakon porođaja.

Zrelo mleko

Ovo je finalna faza u proizvodnji mleka. Ono je tečnije nego prelazno mleko, posebno na početku hranjenja, a malo kasnije u toku hranjenja postaje kremastije zbog većeg sadržaja masti, prenosi parents.com.

Znaci da mleko nadolazi

Postoji nekoliko znakova koji pokazuju da vam mleko nadolazi, a to ćete najpre prepoznati po uvećanju i osećaju težine, punoće u grudima.

"Promene u punoći grudi mogu da uzrokuju pritisak, pa čak bol kod nekih majki, a dojke i bradavice mogu da budu tople i osetljive na dodir, dok neke žene mogu da imaju i blago povišenu temperaturu 24 sata", kaže dr Amanda Vilijams.

Osim toga, dr Vilijams ističe da nadolazak zrelog mleka možete da prepoznate i po tome što neće izlaziti u kapljicama, već će početi da izlazi u mlazu i da prska iz dojke kada je vreme za hranjenje.

Takođe, ovu promenu ćete verovatno moći da primetite i po svojoj bebi. "Najčešći indikator u promeni iz kolostruma do zrelog mleka je broj mokrih i ukakenih pelena, kao i mogućnost bebe da spava nešto duže", kaže dr Vilijams.

Odloženo nadolaženje mleka

Savetnica za dojenje Ebri Mekoj kaže da količina mleka u grudima počinje da se povećava obično već u prvih 30 minuta nakon rođenja. Ukoliko do toga ne dođe do 72 sata u postpartumu, to se smatra odloženim nadolaženjem mleka.

Postoji nekoliko razloga za odloženo nadolaženje mleka, a Mekoj navodi neke:

  • Porođaj carskim rezom
  • Gestacijski dijabetes
  • Sindrom policističnih jajnika
  • Gojaznost
  • Problemi sa štitnom žlezdom

I prevremeni porođaj može da dovede do odloženog nadolaženja mleka, jer se ponekad poremete hormoni koji signaliziraju telu da je beba rođena i da treba da proizvodi mleko.

Na kraju, i zaostali komadići placente mogu da budu uzrok zakasneloj laktaciji. Dr Vilijams ističe da je upravo rađanje posteljice okidač za hormonsku promenu koja signalizira proizvodnju mleka, te usled toga i promena iz kolostruma preko prelaznog do zrelog mleka može da bude odložena.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Disforično otpuštanje mleka u dojenju  Izvor: Disforično otpuštanje mleka u dojenju