Prvih pet godina života deteta je kritično za razvoj govora i jezika – mozak je u tom periodu najviše u stanju da apsorbuje jezik. Zato je važno da razgovarate, slušate, čitate, pevate i igrate igrice sa malom decom, svaki dan!

Čitanje vašem detetu je važno u svakom uzrastu

Deca kojima se čita pre polaska u vrtić imaju 20.000 reči u svom rečniku, u poređenju sa 3.000 reči dece kojima se nije čitalo. Dok čitate sa detetom, nije važno šta čitate – već kako! Oživite priču promenom glasa ili upotrebom zvučnih efekata i pokreta. Istaknite slike koje odgovaraju vašim rečima. Postavljajre pitanja.

Novorođenče do 12 meseci

Novorođenčad brzo počinju da prepoznaju važne zvukove u svom okruženju, kao što su glasovi svojih roditelja. Bebino brbljanje je način komunikacije vašeg deteta. Odgovorite im na njihovom jeziku ili razgovarajte sa njima svojim normalnim glasom o svakodnevnim stvarima. Kada vaše dete proživljava emociju, nazovite je pravim imenom i nastavite da pričate kako bi naučilo da povezuje emocije sa rečima. Ovo je takođe doba kada treba da počnete da čitate svojoj bebi. Pevanje stvarnih ili izmišljenih pesama je takođe dobra ideja.

Sve ove aktivnosti pomažu u izgradnji njihovog rečnika i komunikacijskih veština. Za još više zabave, pokušajte da igrate igre skrivanja, kada se sakrijete iza svojih pruženih šaka, tako da vas beba ne vidi na trenutak. Ova jednostavna igra uči vaše dete da postojite, čak i kada vas ne vidi.

1-2 godine

Svakodnevna iskustva u ovom uzrastu će odrediti kako će se moždane ćelije vašeg deteta da se formiraju i povežu jedna sa drugom. Pomozite im da nauče nove senzacije tako što ćete pustiti dete da se igra sa nečim teksturiranim, poput suvog sunđera dok perete sudove. Pitajte ih kako se osećaju u vezi sa tim i navedite im predmet.

Jednostavne aktivnosti kao što je pevanje omiljene pesme vašeg deteta – i podsticanje da peva zajedno sa vama – izgrađuju rečnik i komunikacijske veštine. Što više zvuka čuje, više će ceniti jezik.

2-3 godine

Mala deca uče da istražuju svet u ovoj fazi. Postavljajte detetu pitanja i ohrabrite ga da priča o svojim zapažanjima. Ovakvi razgovori pomažu deci da obrate pažnju na ono što vide i koriste svoje pamćenje.

Koristite kućne predmete, poput kofica, da napravite kule i zabavite se obarajući ih sa svojim detetom. Pomažete svom detetu da istražuje i otkrije kako funkcioniše fizički svet.

3-4 godine

U ovoj fazi, deca počinju da formiraju razum i počinju da grade koncept o tome zašto i kako stvari funkcionišu. Poslušajte njihovo rezonovanje i objasnite zašto su stvari takve kakve jesu. Pokažite svom detetu kako da uključi i isključi svetlo. Recite „uključeno“ i „isključeno“ i pogledajte da li razume vaše reči. Ovo pomaže deci da nauče suštinski koncept uzroka i posledice.

Kad god je moguće, budite blesavi zajedno. Plešite uz svoju omiljenu pesmu. Protresite noge, mrdajte kukovima i pratite plesne korake jedno drugog.

4-5 godina

Počnite da mentalno izazivate svoje dete u ovoj fazi. Postavljajte pitanja tokom dana i dozvolite svom detetu da sama smišlja odgovore. Pitanja će im pomoći da vežbaju svoju memoriju.

Nastavite da ih uključujete u svakodnevne aktivnosti. Kada kuvate, neka vaše dete proba nekoliko zrna soli i šećera i razgovarajte sa njima o razlici. U ovoj fazi uče da istražuju svoja čula. Pa neka eksperimentišu!

Do pete godine, mozak vašeg deteta će narasti na 90 odsto veličine odrasle osobe! Nastavite sa razvojem tako što ćete uključiti aktivnosti prilagođene uzrastu koje nisu samo zabavne, već i edukativne.

BONUS VIDEO

Trik za stavljanje SPF-a deci TikTok/athomewithshannon