Verovatno su se i vaši roditelji, kada ste bili beba, igrali sa vama igre skrivanja, koja podrazumeva da odrasli sakriju lice rukama, zatim kažu viru-viru i onda sklone ruke, tj. opet se "pojave" pred bebom.

Mnogi se ove igre nekako instinktivno igraju sa bebama, pa verovatno to radite ili ste radili sa svojim detetom, ali ono što je takođe verovatno je da ne znate koliko je ova igra zapravo važna za razvoj mališana.

Autorka bestseler knjige o roditeljstvu The 5 Principles Of Parenting, razvojni psiholog dr Alisa Presman, u jednom pokastu je objasnila da je ova igra jako dobra za emocionalni razvoj beba.

"Kada imate malo dete, ako šestomesečnoj bebi pokažete naočare na stolu, zatim ih prekrijete ubrusom, dete prosto ’ide’ dalje, misli da naočare više nisu tu. Deca nemaju ono što se zove postojanost objekta", rekla je ona, objašnjavajući da je postojanost objekta kapacitet da dete razume da objekat ili osoba postoje i kada nisu tu, kada ih dete ne vidi.

"Kada napune devet, deset ili 11 meseci, kod beba se razvija postojanost objekta odnosno osobe".

Ona ističe da u skladu sa tim, kada se kod beba razvije postojanost objekta, one sada već znaju da ako pokrijete naočare salvetom, tu salvetu podignu.

"A kada se mama ili tata igraju viru-viru, oni kau ’otišao sam, vratio sam se, otišao sam, vratio sam se. Uvek se vraćam’. Oni tako vežbaju ovaj mišić i zato je tako važno da se igrate ove igre sa decom i zato je oni vole. Niko ih u tome ne vara niti nešto radi krišom. Prosto im se razvija taj mišić da znaju da ljudi postoje i kada ih ne vide", objasnila je dr Presman.

Igra skrivanja odnosno viru-viru jača odnos između roditelja i bebe i pomaže u izgradnji poverenja.

BONUS VIDEO:

Zašto se beba bori da ne zaspi  Izvor: Zašto se beba bori da ne zaspi