Gotovo da nema roditelja koji se barem jednom nije našao u situaciji da dete gleda nešto na telefonu ili tabletu, a kada treba da mu uzme uređaj, mališan insistira na "još jednoj epizodi, "još pet minuta" i slično. Nakon toga obično sledi užasna histerija kada dete shvati da ne može da gleda u ekran koliko bi ono želelo.
Stručnjak za roditeljstvo Megi Dent kaže da se to naziva "tehno tantrum", a javlja se zbog toga što je povećan dopamin u dečjem mozgu dok gleda u ekran.
Ona je gostujući u podkastu 36 Months odgovorila na pitanje jedne zabrinute mame, koja kaže da se njeno dete "pretvori u egzorcistu" kada mu uzme iPad iz ruku.
Dentova je objasnila da se to naziva "tehno tantrumom", pa ispričala šta se zapravo dešava.
"Sve što čini da se dete oseća dobro – bacanje hrane, ujedanje druge dece, skakanje po stvarima – uzbuđuje mozak i stvara dopamin".,
Stručnjakinja je dodala da su mali ekrani napravljeni tako da se deca lako "navuku" na njih, a oduzimanje ekrana je okidač za razne emocije.
"Oni neće želeti da prestanu to da rade, zar ne?", rekla je Dentova, pa savetovala mami da se otarasi iPada i umesto toga uključi TV jer postoji razlika u dopaminu koji se tada luči.
Svetska zdravstvena organizacija inače preporučuje da deca mlađa od dve godine uopšte ne budu izložena ekranima, dok Američka akademija za pedijatriju sugeriše da vi deci od dve do pet godina trebalo ograničiti izlaganje ekranu na najviše sat vremena dnevno.
Problemi sa emocionalnom regulacijom
Ranije ove godine, studija koju je sprovela JAMA Pediatrics u Kanadi, pokazala je kako ekrani utiču na decu.
Istraživači su anketirali 315 roditelja dece predškolskog uzrasta kako bi saznali o njihovim navikama što se tiče gledanja u ekrane. Roditelji su popunjavali ankete kada su njihova deca imala 3,5, 4,5 i 5,5 godina, izveštavajući o tome kako mališani izražavaju emocije poput besa i frustracije i kako je to povezano sa upotrebom tableta.
Istraživanje je pokazalo potencijalnu vezu između male dece koja koriste tablete i poteškoća u upravljanju emocijama - posebno kada su u pitanju napadi besa.
Studija je pokazala da je korišćenje tableta u dobi od tri i po godine bilo povezano sa većim brojem izliva besa ili frustracije godinu dana kasnije, prenosi everymum.ie.
Takođe je otkriveno da su deca koja su imala češće ispade besa i frustracije u uzrastu od četiri i po godine i godinu dana kasnije nastavila aktivno da koriste tablet.
Zbog toga, istraživači nisu sigurni da li upotreba ekrana doprinosi lošijoj emocionalnoj regulaciji, ili lošija emocionalna regulacija doprinosi većoj upotrebi ekrana - ili oboje.
BONUS VIDEO:
Koliko puta dnevno je normalno da povraćate u trudnoći? Doktor otkriva i glavni uzrok jutarnjih mučnina
Najsrećnija srpska imena za decu: Klasična su, prelepa i ne zna se koje ima moćnije značenje
Proglašeno je najlepše ime na svetu: Zvuči prelepo na raznim jezicima, a ima i neverovatno značenje
Zašto se javlja gorušica u trudnoći? Evo kako da je ublažite i kada da se obratite lekaru
Nina je zatrudnela sa 15 godina: Za trudnoću saznala u 7. mesecu, otac deteta je krivi za sve