Obučavanje deteta da ide na nošumože da bude izazovan proces. Roditelji posle silnog truda odahnu kada dete konačno odbaci pelene, ali šta ako se posle nekog vremena ponovo vrati "piškenje" u gaćice?

Šta uzrokuje regresiju ako se dete već naučilo da koristi nošu?
Regresija se dešava kada dete koje je priučeno na nošu počne da ima redovne nezgode, što može zahtevati povratak pelenama. Ali iako zastoj može biti frustrirajući, on je takođe potpuno normalan - i obično se može popraviti otkrivanjem uzroka.

"Pokušajte da identifikujete razloge za regresiju, jer će njihovo rešavanje pomoći detetu da se vrati tamo gde je bilo", objašnjava pedijatar Mark Volrajh za Parents.com.

Imajte na umu, međutim, da su nezgode uobičajene tokom noći i da nisu nužno znak regresije. "Mnoga deca nisu suva noću godinama nakon što su suva tokom dana", kaže pedijatar dr Goldštajn. "Kontrola noću i spavanja se veoma razlikuje od dnevne kontrole."

Evo nekih od mogućih uzroka ako dete ponovo piški u gaćice iako se naviklo na nošu:

1. Vaše dete zapravo nije naučeno na nošu
Počnite tako što ćete se zapitati da li je vaše dete uopšte bilo naučeno na nošu. "Zapamtite da bi dete koje je zaista naučeno na nošu trebalo da želi da ide na nošu. Dakle, dete koje ima nekoliko nezgoda svakog dana i izgleda da ne brine o njima, ne treba da se smatra "priučenim na nošu", kaže dr Goldštajn . Ako mislite da ste možda pokušali da trenirate nošu prerano, razgovarajte sa svojim pedijatrom o najboljem vremenu.

2. Dete je pod stresom
Mnoga deca počinju da imaju nesreće tokom perioda tranzicije koje mogu izazvati stres, kao što je polazak u vrtić ili dobrodošlicu novom bratu ili sestri. Šanse su da će, kada se vaši životi smire, vaše dete ponovo ići na nošu.

3. Vaše dete ima zdravstvenih problema
Medicinski problemi takođe mogu prouzrokovati regresiju obučavanja za nošu - a zatvor je uobičajen. Ako dete ima poteškoća sa pražnjenjem creva, moglo bi se u potpunosti kloniti noše kako ne bi trebalo da se napreže. Uverite se da dobija dovoljno vlakana i pije vode, i konsultujte se sa pedijatrom vašeg deteta ako ste zabrinuti.

3. Dete se zaigra
Vaše dete može biti toliko uključeno u ono što radi da ignoriše želju da ode. Nemaju dovoljno vremena da dođu do noše kada se stvari pokrenu.

4. Plaše se noše
Neka deca imaju pravu anksioznost zbog toaleta. Oni se mogu brinuti da će upasti, zvuk ispiranja može da ih uplaši, ili čak mogu da se plaše "čudovišta iz toaleta".

5. Zdravstveno stanje
Ponekad će deca doživeti regresiju u učenju u nošu jer postoji osnovno zdravstveno stanje. Na primer, infekcije urinarnog trakta i novonastali dijabetes su dva važna medicinska stanja koja mogu da dovedu do regresije u obučavanju noše. Iako su ovo ozbiljniji uzroci, važno je da razgovarate sa pedijatrom ako na nešto sumnjate.

Šta da uradite ako dete koje se naučilo na nošu ponovo piški u gaće:

Srećom, regresija je često kratkotrajna, a roditelji mogu vratiti svoje dete na pravi put u roku od nekoliko dana ili nedelja. "Uprkos frustraciji što morate da se vratite u nezgode i pelene zbog regresije obuke u toaletu, učinite sve što možete da ostanete pozitivni", kaže Vendi Sju Svanson, pedijatar u Dečjoj bolnici u Sijetlu. Sledite ove savete da biste se borili protiv regresije obuke na nošu.

1. Nikada nemojte kažnjavati svoje dete ako se upiški ili ukaki
Ako se to desi detetu, nemojte pokazivati razočaranje. Vaše razočarenje može učiniti vaše dete još više anksioznim, što može dovesti do više problema sa nošom. Kada proverite da li je vaše dete suvo, tapšajte i navijajte ako se nije upiškilo.

Ne zaboravite da ostanete raspoloženi i nikada ne vičete ili grdite svoje dete. "Želite da se vaša deca osećaju osnaženo i da ne brinete da će biti kažnjena ako naprave grešku", objašnjava Lisa Asta, klinički profesor pedijatrije na Univerzitetu Kalifornije u San Francisku.

2. Dajte nežne podsetnike
Često se nesreće dešavaju zato što se dete previše zabavlja igrajući se ili obavljajući neku aktivnost i ne želi da prestane da bi otrčalo u kupatilo. Da biste rešili ovu situaciju, objasnite da je normalno da ponekad zaboravite da koristite nošu i uverite dete da je još uvek "veliko dete", kaže dr Goldštajn.

"Zatim ih vodite na nošu svakih nekoliko sati kod kuće i zamolite njihove vaspitače da se postaraju da često dolaze do noše. Jednostavna, nežna uveravanja i podsetnici da koriste nošu vratiće dete na pravi put." Ohrabrite svoje dete da barem pokuša da koristi nošu kada se prvi put probudi, pre jela, pre spavanja i neposredno pre nego što izađete iz kuće.

3. Isprobajte sistem nagrađivanja
Dajte svom detetu nekoliko podsticaja da ostane suvo, posebno ako su vam nagrade uspele prvi put kada ste ga naučili da ide na nošu. Na primer, dajte svom detetu nalepnicu svaki dan da nema nesreću. Posle nekoliko uspešnih dana zaredom, možete im dati veću poslasticu, kao što je odlazak u prodavnicu sladoleda, malu igračku, dodatnih nekoliko minuta čitanja pre spavanja itd.

Imajte na umu da nagrade ne funkcionišu za svako dete i da, u nekim slučajevima, mogu izazvati isto toliko anksioznosti kao i kazne. Zato su najefikasnije nagrade često vaše reči: "Ti si tako veliko dete!" ili "Ti si tako nezavisan" ponekad može biti najbolji podsticaj.

BONUS VIDEO:

Šaranje lica mami TikTok/ moms

(Yumama/T.A.S.)