Odjednom sopstveno telo namm postaje strano, neprihvatljivo, pogotovu u poređenju sa slikama savršenstva, popularnih mama na društvenim mrežama, koje se magično brzo vraćaju svom pređašnjem izgledu, posle porođaja. Šta je prava slike žene u postpartumu? Kako se nositi da stomačićem koji se ne vraća, strijama, kosom koja opada u ispovesti i razgovoru sa psihologom, otkrila nam je mlada mama, kako prenosi Ofeminin.
"Kada sam očekivala svoje prvo dete, moje telo je izgledalo kao tuđ neudoban kostim. Nije više bilo moje, postajalo je neprijatno, koža se užasno rastezala. Posle porođaja, postalo je još gore – stomak koji se uopšte nije brzo smanjivao, opuštena koža i, naravno, strije. U isto vreme, vojvotkinja Kejt se porađala i bukvalno se istog dana pokazala celom svetu. Blistava, vitka. Lako je bilo pasti u očaj. Moramo li da se osećamo tako loše nakon trudnoće? Kako pomoći sebi? Pozvala sam Kasiju Poltorak, psihologa za majke, da razgovara sa mnom."
Iz razgovora sa poznatim majkama ispada da nisam bila sama u ovom osećaju "neudobnog tela" tokom trudnoće. Zašto se ovo dešava?
Katažina Poltorak, psiholog za majke objašnjava: "Trudnoća je period velikih promena koje utiču ne samo na psihu žene, već i na njeno telo. Često se bavimo samo jednom od ovih oblasti, ali bilo bi dobro da posmatramo sebe i sve ove promene u celini, jer su one međusobno povezane. Uvek vredi razmisliti šta nam služi u datoj fazi života, u čemu se osećamo dobro i zašto nam je određene promene posebno teško prihvatiti. Mnoge žene se zapravo osećaju loše zbog svog tela nakon bebe. Neke od njih ne govore o tome, a one koje jesu često čuju da su već majke i da nema povratka u telo tinejdžera. Po mom iskustvu, to nije slučaj sa ženama koje im se poveravaju o svojim poteškoćama u izgledu. Umesto toga, treba da nauče da budu saosećajnije sa svojim telom i otkriju kako i zašto žele da se brinu o njemu."
Pripremite svoje telo za promene
"Koža se zateže tokom trudnoće, a zatim gubi čvrstinu. Kao rezultat istezanja, mogu se pojaviti strije oko stomaka ili grudi. Možete podržati svoju kožu tokom ovog teškog vremena. Specijalizovana kozmetika za trudnice je bezbedna bez obzira u kojoj se nedelji nalazite. Najbolji rezultati nege će doći od redovne nege vaše kože i tela od najranije moguće faze. Ovo će pripremiti kožu za ono što dolazi, smanjujući rizik od strija i minimizirajući gubitak čvrstoće."
Da li postoji nešto što možemo da uradimo da se tokom ovog vremena sagledamo saosećajnije?
"Osetljivo oko, kako ste ga lepo nazvali, je alat koji, nažalost, najčešće nemamo na raspolaganju. Ono što znamo je unutrašnji kritičar koji nam definitivno ne pomaže da budemo bliski sebi, svojim potrebama i emocijama. Ako i mi to znamo, zapitajmo se: kako se danas osećam sa sobom i svojim telom? Zašto mi je teško da ga gledam? Čijim ga očima gledam? Da li vidim svoj uticaj na ono što mislim o sebi?"
Može li nega kože u ovoj fazi pomoći i našem mentalnom blagostanju? Da li ćemo imati bolji odnos prema svom telu?
"Nega je jedan od alata koji možemo koristiti da se osećamo bolje. Kao rezultat različitih tretmana, izgled naše kože može se poboljšati, ali glavna prednost nege je kontakt koji imamo sa svojim telom. Kada ga dodirnemo, kremom, masiramo, imamo priliku da ga vidimo u drugačijem svetlu i cenimo trud koji je uložen da bi se dete donelo na svet. Briga je najlepša vežba u nežnosti prema svom telu."- naglasila je psiholog
"Sećam se da je posle porođaja moj osećaj ženstvenosti i privlačnosti postao još gori. Mislila sam da ću patiti neko vreme na porođaju, a onda će sve biti dobitna kombinacima. Imaću svoju bebu i vratiću svoje telo. A ovde... vekna. Stomak je i dalje veliki, koža nije čvrsta, a kosa je počela da opada. To je kao rađanje."
Šta sam mogla da uradim da se tada osećam bolje?
"Priznajući šta osećamo i vidimo je kao deo procesa, kao faza u kojoj se sada nalazimo. Ne preporučujem da potiskujete svoje emocije i ubeđujete sebe da nije tako loše ako se zapravo ne osećate tako. Bolje je reći sebi: vidim da mi koža više nije čvrsta kao nekada, da su se tu i tamo pojavile strije; Ne sviđa mi se ono što vidim i odlučujem da potražim načine da se osećam bolje u svom telu.
Imamo malo kontrole nad tim šta će trudnoća učiniti našem telu. To je stvar toka trudnoće, gena i određenih predispozicija za pojavu npr. strija. Ali možemo uticati na to šta radimo sa njim i kako ocenjujemo sopstveno telo. Setimo se da naše misli nisu činjenice. Ako pomislim: „moje telo izgleda strašno“, to je verovatno zato što postoje delovi na njemu koji izgledaju drugačije nego ranije, ali postoje i oblasti koje i dalje izazivaju naše divljenje ili ponos."
Posle trudnoće nisu mi pomogle slike poznatih ličnosti koje su imale ravan stomak i izgledale kao da nikada nisu ni rađale. Kako da objasnimo sebi da to nije norma sa kojom mi kao žene moramo da se poredimo?
"Ovde takođe preporučujem da pogledate svoje emocije u vezi sa onim što vidimo na društvenim mrežama. Ako osećamo ljubomoru kada gledamo u nečije vitko telo, možda u osnovi postoji žudnja. Tada možemo da kažemo sebi: "Nedostaje mi kako je moje telo izgledalo pre trudnoće. Šta želim da uradim povodom toga? Koje su mi opcije? Gde da počnem?"
Umesto poređenja, pokušajmo da nazovemo ono što vidimo, odnosno umesto da kažemo – ja imam ovo i ona ima bolje, hajde da upotrebimo posmatranje. Ja imam ovo, ona ima to. Odgovarajuće imenovanje onoga što vidimo znači da ne ocenjujemo sebe tako kritički, bliži smo istini i sebi.
Imamo prirodnu potrebu za atraktivnošću. Želimo da ugodimo, želimo da budemo negovani. A pri tom, sa malim detetom, za ovo nema ni vremena ni snage... Da li da sebi damo vremena, pustimo se i brinemo o sebi za nekoliko meseci? Ili biste se radije borili odmah, na primer tako što ćete naterati tatu ili porodicu da vam pomognu i da nađete nekoliko trenutaka da odete u teretanu, na jogu ili neku šetnju?
Izvlačenje sebe zvuči kao nešto što je teško i neprijatno. Pa bih ponovo počela sa nežnošću prema sebi. Znam da imamo malo iskustva u ovoj oblasti, da smo obično navikli na oštre procene kako izgledamo, kako se ponašamo i da delujemo usmereno na rezultate. Međutim, kada se dete rodi i postanemo majke, vezanost za brze uspehe i kreiranje akcionog plana neće nam nužno toliko poslužiti. Gotovo sigurno ćemo doživeti frustraciju, što će postati još jedan razlog da sami sebe kritički osuđujemo.
Šta ako bismo, za promenu, naučili da sebi postavimo nekoliko jednostavnih pitanja: „šta mi sada treba? Da li mi treba za sebe ili za nekog drugog? Da li je važno, da li je hitno? "
Zahvaljujući ovim pitanjima lakše ćemo saznati da li želimo da brinemo o svom telu jer se, na primer, stidimo ili se plašimo da nas partner više neće voleti, ili jednostavno želimo da telu pomognemo da vrati oblik. Biće nam lakše da otkrijemo našu oblast uticaja. Ako želim da se brinem o svom telu, kako to mogu da uradim? Da li imam vremena i sredstava za tretman u kozmetičkom salonu? Da li ću danas kupiti ovu prelepu mirisnu kremu ili parfem? Možda bih želela da odem kod frizera?", mišljenje je stručnjaka.
Često se kaže da srećna majka znači i srećnije dete, pa briga o sebi ima dodatnu vrednost. Kada se osećamo dobro u sebi, imamo i više pozitivnih emocija. Pitanje je samo kako to učiniti kako treba.
Gde tražiti tako zdravu inspiraciju, a ne uzorke bez premca?
Tema prihvatanja svog tela je veoma široka, ali neraskidivo povezana sa našom psihom. Kako se osećamo prema sebi utiče na to kako se brinemo o detetu i kako izgledaju naši odnosi. Ako nam je potrebna podrška u učenju da se nežno brinemo o svom telu, vredi je aktivno tražiti. To mogu biti časovi plesa, plivanje, nešto što volimo da radimo jer ne želimo da dodamo još jednu obavezu na već dugu listu aktivnosti mlade majke. Zato je važno da svaka žena odabere kako želi da se brine o svom telu. Naravno, preporučujem i razgovor sa nekim vama bliskim, ko neće reći: „šta ste očekivali?“, ko vam se neće smejati ili umanjiti problem. Hajde da potražimo nekoga ko će reći: „Vidim da ti je teško, hajde da zajedno potražimo načine da olakšamo“. Ako takve osobe nema među našim najmilijima, vredi otići kod specijaliste, jer način na koji se ophodimo prema sebi i svom telu utiče na sve odnose koji su nam važni. Telo je naš dom. Zvuči kao prazan kliše, ali svi želimo da se osećamo sigurno i udobno u svom domu. I volimo da se ponosimo svojim domom. Naše telo stoga može postati lepše sa nama i sa svakom novom fazom koju pozivamo u svoj život.
(Yumama/J.D.)
BONUS VIDEO
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna