Šta predviđa nacrt Zakona o finansijskoj podršci porodica sa decom za 2016. godinu, pročitajte u tekstu: Nacrt zakona o finansijskoj podršci ne umanjuje pravo porodilja

Na vaša pitanja odgovara Bojana Babić, advokat

Pravo na porodiljsko odsustvo
Zakonom o radu je previđeno da zaposlena žena ima pravo na odsustvo sa rada zbog trudnoće i porođaja (dalje: "porodiljsko odsustvo"), kao i odsustvo sa rada radi nege deteta, u ukupnom trajanju od 365 dana. Zaposlena žena ima pravo da otpočne porodiljsko odsustvo, samo na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa, najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre vremena određenog za porođaj. Zakonom o radu je dalje predviđeno da zaposlena žena za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, ima pravo na naknadu zarade.

Iznos naknade za vreme porodiljskog odsustva
Poslodavac je dakle dužan da ženi u toku trajanja porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta plaća naknadu zarade u skladu sa Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom. U skladu sa ovim zakonom naknada zarade obračunava se i isplaćuje u visini prosečne osnovne zarade zaposlene za 12 meseci koji prethode mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva, uvećane po osnovu vremena provedenog na radu, za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu, a najviše do pet prosečnih mesečnih zarada u Republici Srbiji.

Ukoliko je zaposlena u radnom odnosu manje od 12 meseci, naknada zarade se utvrđuje tako što se za mesece koji nedostaju do 12 meseci kao zarada uzima 50% prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, prema podacima koje objavi republički organ nadležan za poslove statistike, u mesecu koji prethodi mesecu otpočinjanja odsustva.

Pun iznos naknade zarade pripada samo onim zaposlenim ženama koje su neposredno pre ostvarivanja ovog prava bile u radnom odnosu i po tom osnovu ostvarivale zaradu, ili naknadu zarade, više od šest meseci neprekidno.

Zaposlenim ženama koje su bile u radnom odnosu i po tom osnovu ostvarivale zaradu, ili naknadu zarade, neprekidno i neposredno pre ostvarivanja ovog prava od tri do šest meseci pripada 60%, a zaposlenim ženama  koje su bila u radnom odnosu i po tom osnovu ostvarivala zaradu, ili naknadu zarade, neprekidno i neposredno pre ostvarivanja ovog prava do tri meseca pripada 30% od iznosa utvrđenog na način kako je opisano u prethodnom paragrafu.

Trudnica zaposlena na određeno vreme
Kakvu obavezu ima poslodavac prema zaposlenoj ženi na određeno vreme ukoliko ona ostane u drugom stanju? Da li automatski dobija otkaz sa danom završetka njenog ugovora o određenom radnom vremenu?

Za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta poslodavac ne može da da otkaz zaposlenoj koja ima ugovor o radu na neodređeno vreme.

Sa druge strane Zakon o radu predviđa da zaposlenoj za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, koja je zasnovala radni odnos na određeno vreme, prestaje radni odnos po isteku roka za koji je zasnovan.

Dakle, zaposlenoj ženi koja je zasnovala radni odnos na određeno vreme prestaje radni odnos istekom roka na koji je zasnovan, bez obzira što se nalazi u drugom stanju ili se porodila. Obaveza poslodavca je da joj od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva pa do isteka roka iz ugovora o radu plaća naknadu zarade umesto zarade.