Moje drugo pitanje je vezano za porodiljsko odsustvo. Kolika su primanja tih godinu dana ako je regularna plata do sada bila 25.000 dinara? Vidim da ima veze da li je radila mesec tri ili šest meseci, pa me zanima da li se tu gleda početak, tj. prvo zasnivanje radnog odnosa ( u njenom slučaju pre dve godine) ili se gledaju ti ugovori. Zadnji ugovor su joj dali na mesec dana pre nego je otišla na trudničko bolovanje. 

Unapred se zahvaljujem na odgovorima!

Srdačan pozdrav,

Dejan

ODGOVOR 

Poštovani Dejane, 

Odgovor na vaše prvo pitanje glasi : 

Trudničko bolovanje, odnosno boovanje radi održavanja trudnoće se može otvoriti odmah na početku trudnoće, u trajanju od 30 ili više dana. U prvih 30 dana, naknadu zarade isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, a ukoliko je potrebno produženje bolovanja preko tog vremena, zaposleni se upućuje lekarskoj komisiji koja će proceniti da li je potrebno dalje produženje bolovanja. Ukoliko komisija produži bolovanje preko 30 dana, poslodavac vrši obračun naknade zarade, i dostavlja ga matičnoj filijali Fonda, koja utvrđuje pravo na naknadu i njenu visinu, koju isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana na poseban račun poslodavca (račun za bolovanja), odakle se ona isplaćuje zaposlenom. Poslodavac može iz svojih sredstava isplatiti naknadu, koja ima pravo da refundira od Fonda.

Visina naknade koja se isplaćuje zaposlenom na teret poslodavca, iznosi 65% od utvrđenog osnova, a ista je situacija i kad se naknada obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.

Poslodavac svojim opštim aktom može predvideti i veći procenat od 65% od utvrđenog osnova.

Iznos naknade ne može biti manji od minimalne zarade utvrđene po času, u skladu sa Zakonom o radu.

Bitno je napomenuti da se od 01.01.2014. naknada zarade za zaposlene na trudničkom bolovanju do 30 dana na teret poslodavca iznositi 100% od utvrđenog osnova, a takođe i od 31.dana, s tim što  65% naknade ide iz sredstava obaveznog osiguranja, a 35%  se isplaćuje iz budžeta Republike.

Odgovor na Vaše drugo pitanje glasi: 

Utvrđivanje visine naknade zaposlenoj zavisi od prethodnog staža pre otpočinjanja porodiljskog odsustva, odnosno visina naknade zarade se utvrđuje u zavisnosti od toga koliko je zaposlena neposredno i neprekidno pre ostvarivanja prava na naknadu zarade bila u radnom odnosu. U skladu sa tim zaposlenoj pripada:

-          pun iznos naknade zarade – 100% pod uslovom da je, neposredno pre ostvarivanja ovog prava bila u radnom odnosu više od šest meseci. Mesečni iznos naknade zarade ne može biti manji od minimalne zarade utvrđene za mesec u kojem se vrši isplata, niti veći od pet prosečnih mesečnih zarada u Repulici Srbiji;

-           u visini od 60% od iznosa naknade zarade, ukoliko je zaposlena bila u radnom odnosu neprekidno I neposredno pre ostvarivannja prava od tri do šest meseci. U ovom slučaju mesečni iznos naknade za porodiljsko odsustvo ne može iznositi manje od minimalne zarade;

-          u visini od 30 % od iznosa naknade zarade, ukoliko je zaposlena bila u radnom odnosu neprekidno i neposredno pre ostvarivanja prava do tri meseca. I u ovom slučaju mesečni iznos naknade može iznositi manje od minimalne zarade.

Uplata doprinosa za obavezno sicijalno osiguranje vrši se na iznos naknade zarade koja se isplaćuje zaposlenoj, bez obzira na visinu ( 100%, 60% ili 30%, od iznosa naknade zarade ).

Bojana Bogojević, diplomirani pravnik
Saradnik Centra za mame

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete strucnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.