Unapred hvala.

ODGOVOR
Poštovana Ado,

Ukoliko je reč o bolovanju radi održavanja trudnoće ili narodski rečeno "trudničkom bolovanju" u prvih 30 dana, naknadu zarade isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava, a ukoliko je potrebno produženje bolovanja preko tog vremena, zaposleni se upućuje lekarskoj komisiji koja će proceniti da li je potrebno dalje produženje bolovanja. Ukoliko komisija produži bolovanje preko 30 dana, poslodavac vrši obračun naknade zarade, i dostavlja ga matičnoj filijali Fonda, koja utvrđuje pravo na naknadu i njenu visinu, koju isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana na poseban račun poslodavca (račun za bolovanja), odakle se ona isplaćuje zaposlenom. Poslodavac može iz svojih sredstava isplatiti naknadu, koja ima pravo da refundira od Fonda.

Visina naknade koja se isplaćuje zaposlenom na teret poslodavca, iznosi 65 odsto od utvrđenog osnova, a ista je situacija i kad se naknada obezbeđuje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Poslodavac svojim opštim aktom može predvideti i veći procenat od 65 odsto od utvrđenog osnova.

Iznos naknade ne može biti manji od minimalne zarade utvrđene po času, u skladu sa Zakonom o radu.

Bitno je napomenuti da se  od 01. januara 2014. naknada zarade za zaposlene na trudničkom bolovanju do 30 dana na teret poslodavca iznositi 100 odsto od utvrđenog osnova, a takođe i od 31. dana, s tim što će 65 odsto naknade ići iz sredstava obaveznog osiguranja, a 35 odsto će se isplaćivati iz budžeta Republike.

Situacija je drugačija ukoliko se radi o porodiljoskom odsustvu.

Bojana Bogojević, diplomirani pravnik
Saradnik Centra za mame

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete strucnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici - YuMama.