Ukoliko bih promenila poslodavca tokom trudničkog bolovanja koji bi bio spreman da me preuzme pod istim uslovima i nastavi da vodi moj status na bolovanju, da li bi došlo do prekida istog ili ne i kako to utiče na visinu naknade koja bi nastala tim prelaskom, odnosno na čiji teret ide ta naknada? Ukoliko dolazi do prekida bolovanja, da li postoji neki pravni model vezano za preuzimanje zaposlenog od strane druge kompanije, a da ne dođe do tog prekida?
Unpared zahvalna na odgovoru!
Ivana

ODGOVOR
Poštovana,


Odgovor na Vaše prvo pitanje vezano za gubitak posla usled zatvaranja firme:

Ukoliko Vam prestane radni odnos nezavisno od Vaše i volje poslodavca, a u slučaju prestanka rada poslodavca, neophodno je da se javite u filijalu Nacionalne službe za zapošljavnje u roku od 30 dana od dana kada Vam je prestao radni odnos kako bi na vreme regulisali Vaša prava po osnovu nezaposlenosti. Po osnovu nezaposlenosti Vi imate pravo na naknadu zarade i socijalno osiguranje. Pravo na novčanu naknadu ima lice koje je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid obaveznog osiguranja kraći od 30 dana.

Novčana naknada pripada nezaposlenom od prvog dana od dana prestanka obaveznog osiguranja. Nezaposlenom koji podnese zahtev iz stava 1. ovog člana po isteku roka od 30 dana, novčana naknada pripada od dana podnošenja zahteva.

Shodno zakonskim odredbama - Zakon o zapošljvanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti Sl. glasnik RS", br. 36/2009 i 88/2010 , isplata novčane naknade se nastavlja za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada zbog posebne nege deteta.

Visina novčane naknade:

Član 69
Osnovica za utvrđivanje visine novčane naknade jeste prosečna zarada, odnosno plata ili naknada zarade nezaposlenog u skladu sa zakonom u poslednjih šest meseci koji prethode mesecu u kojem je prestao radni odnos, odnosno osiguranje.

Član 70
Novčana naknada utvrđuje se u visini od 50% osnovice iz člana 69. ovog zakona.
Novčana naknada iz stava 1. ovog člana ne može biti viša od 160% niti niža od 80% minimalne zarade utvrđene u skladu sa propisima o radu za mesec u kojem se vrši isplata novčane naknade.
Trajanje prava na novčanu naknadu

Član 72
Novčana naknada isplaćuje se nezaposlenom:
1. tri meseca, ako ima staž osiguranja od jedne do pet godina;
2. šest meseci, ako ima staž osiguranja od pet do 15 godina;
3. devet meseci, ako ima staž osiguranja od 15 do 25 godina;
4. dvanaest meseci, ako ima staž osiguranja duži od 25 godina

Odgovor na Vaše drugo pitanje koje se tiče promene poslodavaca:
Trudnoća nije zakonska prepreka da promenite poslodavca u bilo kom trenutku. Ukoliko odete na tzv. trudničko bolovanje, tj. dođe do privremene sprečenosti za rad zbog održavanja trudnoće.


Obzirom da je uslov za primanje 100 odsto naknade zarade radni odnos u neprekidnom trajanju od bar šest meseci, bez obzira da li je ostvaren kod jednog ili više poslodavaca.


Na ovom mestu pretpostalvjamo  da ćete promenu poslodavca izvesti tako da pri promeni neće doći do prekida radnog odnosa, tj. da ćete odmah nakon prestanka jednog radnog odnosa preći u radni odnos kod drugog poslodavca. Pravno je dakle situacija identična, bez obzira na to kod kojeg poslodavca koristite svoja prava.


Ne postoje nikakve zakonske prepreke da učinite promenu niti ćete trpeti bilo kakve posledice kada je reč o mogućnostima korišćenja porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta.

Bojana Bogojević, diplomirani pravnik

Saradnik Centra za mame

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama