Ja sam sada u četvrtom mesecu trudnoće i imam neiskorišćenih dana godišnjeg odmora koje sam planirala koristiti pred odlazak na porodiljsko odsustvo.
Po sistematizaciji radnih mesta u našoj firmi postoji samo jedan izvršilac na mestu referenta ekonomsko-pravnih poslova. Bio je to kolega do kraja avgusta 2013. godine a na njegovo mesto sam ja zamena od prvog septembra 2013. godine.
Interesuje me moja sadašnja pozicija u odnosu na činjenicu da se pozicija neodređenog radnog odnosa ne može steći pre 2017. godine.

Hipotetički gledano ukoliko mi se trudnoća bude odvijala ovim skladnim tokom termin porođaja mi je 15 maj 2015. godine. Po Zakonu dužna sam 28 dana pre termina porođaja da otvorim trudničko/porodiljsko, tako da bi početkom aprila 2015. godine morala na pomenuto odsustvo u trajanju od godinu dana. Termin povratka sa porodiljskog odustva je po difoltu april/maj 2016. godine. Pretpostavljam da će na moje radno mesto biti raspoređeno novo lice u svojstvu moje zamene zbog porodiljskog odsustva. Po mom povratku, kakve su realne ambicije za očekivati?
Ukoliko se prvoimenovani kolega ne bude vratio u našu firmu. Zanima me takođe vremenski period na koji me mogu ''držati'' na određeno vreme, tj. koje su realne mogućnosti da po povratku dobijem status stalno zaposlenog? Unapred veliko hvala!

S poštovanjem,
Buduća mama prvenca,
Danka M.

ODGOVOR
Poštovana Danka,
Vi ste dužni da otvorite svoje trudničko bolovanje saglasno zakonskim rešenjima, a na osnovu svega što ste naveli sasvim je logično da će na Vaše radno mesto biti raspoređena nova stručna osoba kako bi obavljala radne zadatke. Samim tim ta osoba će zasnovati radni odnos do povratka osobe koju menja, odnosno Vas jer Vi imate potpisan ugovor na određeno vreme za to radno mesto.

Zakon o radu je u čl. 37  stav 1 I 2 odredio  sledeće:
Ugovor o radu može da se zaključi na određeno vreme, za zasnivanje radnog odnosa čije je trajanje unapred određeno objektivnim razlozima koji su opravdani rokom ili izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja, za vreme trajanja tih potreba.


Poslodavac može zaključiti jedan ili više ugovora o radu iz stava 1. ovog člana na osnovu kojih se radni odnos sa istim zaposlenim zasniva za period koji sa prekidima ili bez prekida ne može biti duži od 24 meseca.

Bojana Bogojević, diplomirani pravnik

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.