Rođena majka jedne, i najbolja drugarica druge žene biće prve dve surogat majke u Makedoniji. Lekari kažu da su to izuzetno humane žene koje su iz čisto altruističkih razloga odlučile da pomognu svojim najbližima da dobiju potomstvo.  

Surogat majka može nositi dete koje je veštačkom oplodnjom "napravljeno" od jajne ćelije drugih osoba, ali može donirati i svoju jajnu ćeliju. Kada se beba rodi, ona predaje dete njegovim roditeljima i odriče se svake brige o detetu. Makedonka koja je prva odlučila da bude surogat majka, iako sredovečna, ispunjava zakonsko ograničenje do 50 godina da svojoj mladoj ćerki rodi dete. U drugom slučaju nije reč o rodbinskoj vezi, nego će surogat majka biti najbolja drugarica žene koja ne može da rodi. Oba bračna para i buduće surogat majke potpisuju dogovor, nakon čega će početi pripreme za biomedicinsku oplodnju s jajnim ćelijama. Prve prinove od ovih surogat majki na svet bi trebalo da dođu iduće godine.

Pogledajte i Dirljivi trenuci sa porođaja: Kada druga žena rađa vaše dete (FOTO)

Za šaku dolara U jesen 2014. stigla je vest da je prva porodica u Makedoniji dobila dete posredstvom surogat-majke. Kako u to vreme u njihovoj zemlji još nije bilo zakona koji bi omogućio ovaj postupak, makedonski bračni par se obratio jednoj specijalizovanoj agenciji iz Ukrajine, koja ima još dve filijale, a jednu od njih u Bugarskoj. U obe ove zemlje, naime, surogat majčinstvo je već godinama dopušteno. Agencija sama obezbeđuje surogat majku, a osnovni "program" košta oko 40.000 dolara.

Do sada je preko 30 parova u Makedoniji potražilo informacije vezane za surogat majčinstvo, ali je broj žena koje su spremne da budu surogat majke veoma mali. Prijavilo ih se četiri, a dve su odbijene jer ne ispunjavaju zakonske kriterijume, objašnjavaju u Ministarstvu zdravlja. Surogat majke mogu da budu žene između 25 i 50 godina, koje imaju bar jedno svoje dete, i da su makedonski državljani. Surogat majka može da bude samo jednom, a bračni parovi imaju pravo da na ovaj način dobiju najviše dvoje dece.

Pogledajte i Surogat majčinstvo u Srbiji: Za ili protiv?

Tokom trudnoće, bračni par surogat majci treba da obezbeđuje odgovarajuću hranu, negu i vežbe, ali u iznosu prosečne plate u Makedoniji. Tokom bremenosti i nakon porođaja, surogat majka može da dobije poklon vredan najviše 100 evra. Prva in vitro oplodnja obavljena je u Engleskoj 1978. godine, a do danas je od surogat majki rođeno preko dva miliona dece u celom svetu.

Izvor: Vesti-online

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.