Poznati ruski psiholog, pisac i medijska ličnost, Mihail Labkovski, čuven je po konkretnom i direktnom pristupu, daje jasne odgovore na složena pitanja, bilo da je reč o problemima odraslih ili dece. Jedno od njegovih najčešće citiranih učenja jeste da je moguće promeniti sebe i svoj život nabolje, ukoliko za to postoji želja i uz pomoć odgovarajućih znanja.

Kada govori o vapitanju dece, Labkovski ističe da je ključ za pravilan razvoj način na koji se prema njima odrasli ophode u detinjstvu. Izdvojili smo 10 najlepših citata Mihaila Labkovskog koji se godinama unazad prenose na društvenim mrežama.

1. Kako vi prema detetu u detinjstvu, tako ono prema vama u starosti

Način na koji se ponašate prema detetu u detinjstvu tako će se i ono ponašati prema vama u vašoj starosti.

2. Saveti pomažu samo ako su roditelji dobro

Predavanja o vaspitanju dece, saveti psihologa i nastavnika o odnosima u porodici su delotvorni i imaju smisla samo ako su sami roditelji psihički dobro ili bar stabilni.

3. Treba znati kada pustiti dete

Kada se vaše dete rodi, smatrate to čudom, srećni ste što ste postali roditelji, činite sve da se dete oseća dobro, uživate u komunikaciji sa njim, divite se svakoj sitnici... Ali onda ono puni 7 godina. Godine i još ponešto se ispreči između vas (roditelja) i dečje škole, rekao je Labkovski i dodao: Dozvolite da vas ovaj prirodni proces razdvoji. Škola je manja od života i treba je uzeti izvan vašeg odnosa sa vašim detetom.

4. Razgovarajte o životu, ne učite ih kako da žive

Sa decom treba da razgovarate o životu uopšte, a ne o tome kako treba da živite. Ako roditelj može da priča sa detetom samo o problemima, onda će ono imati problem.

5. Deca iz iste porodice se ne osećaju isto

Mnogi roditelji misle da je sve u redu sa njima, a da samo njihova deca imaju problema. I iznenađeni su kada u istoj porodici odrastaju dve potpuno ličnosti, različita deca: jedno je samouvereno, uspešno, odličan učenik, a drugio dete je ozloglašeni gubitnik, uvek se žali ili je agresivno. Ali to znači da su se deca drugačije osećala u porodici, a neka od njih nisu primala dovoljno pažnje i trebalo im je više ljubavi, samo to roditelji nisu primetili.

6. Umetnost nežne zabrane

Moguće je, a ponekad čak i potrebno, odvojiti dete od uobičajene rutine i zadati mu neke obaveze. Na primer, unapred ste se dogovorili da će ono pre nego što dođete sa posla da uradi domaći zadatak, da jede i počisti za sobom. A onda dođete kući i vidite sledeću sliku: šerpa stoji netaknuta, udžbenici očigledno nisu otvoreni, parčići papira razbacani po tepihu, a dete sedi sa nosom u tabletu. Glavno je da u ovom trenutku ne pobesnite, da ne vičete. Tada priđite detetu, budite nasmejani, zagrlite ga i recite: ‘Volim te mnogo, ali nećeš više dobiti tablet‘.

7. Da li je briga dovoljna?

Pobrinuti se da je dete obučeno i nahranjeno jeste briga, a ne obrazovanje. Mnogi roditelji su sigurni da je briga dovoljna.

8. Živite svoj, a ne njihov život

Ne treba da živite živote svoje dece, da odlučujete šta treba da rade, a šta ne, da umesto njih rešavate njihove probleme, da ih pritiskate svopjim ambicijama, očekivanjima, uputstvima... Kada ostarite, kako će onda ta deca da žive?

9. Pustite ih da pogreše

Ako je dete stalno zabrinuto da će pogrešiti, ono ne zna šta znači preuzeti odgovornost za svoje postupke. Takvo dete ostaje infantilno i sklono da u svakoj prilici uradi nešto zabranjeno. Dete mora da bude sigurno da ga porodica voli, poštuje, da u njega ima poverenja. Ako zna da postoji poverenje, neće ulaziti u loše društvo i izbeći će mnoga iskušenja kojima njegovi vršnjaci, a koji imaju lošu porodičnu situaciju, ne mogu da odole.

10. Verujte im i kada lažu

Ako dete laže, onda znajte da ima razloga za to. Ono se zaista tako oseća, a to je već istina. Ako se neki događaj o kome dete govori nije desio, a ono tvrdi da jeste, verujte da za to ima razlog. U tom smislu, moraćete da mu verujete.

BONUS VIDEO:

Šta psiholog ne bi rekla svom detetu TikTok/psychologywithdrana