Nekoliko stotina ljudi izrazilo je revolt protiv norveškog sistema “Barnevernet” (Služba za zaštitu dece), koji je rezultirao oduzimanjem dece od roditelja zbog navodnog zlostavljanja, kao u slučaju kada je majka slučajno izbila detetu mlečni zub, koji se već klatio.

Demonstranti su se okupili ispred Glavne stanice u Oslu, da bi se zatim uputili prema zgradi paralamenta. U rukama su držali transparente, na kojima je pisalo: “Deca nisu biznis” i “Vratite nam decu”.

Eva Mihalkova, koja je poreklom iz Češke Republike, osetila je na sopstvenoj koži efekte ovog sistema, pošto su joj oduzeta oba deteta.


Pogledajte i Skoro 6 hiljada mališana u Srbiji odvojeno od roditelja!

“Osećanja su mi pomešana. Tuga, frustracija, osećaj da ne znaš šta te čeka i da će sve što kažeš ili uradiš biti upotrebljeno protiv tebe”, izjavila je on za rt.com.

Kako je preneo norveški onlajn list “Netavizen” sve je počelo 2011, kada su dva njena sina smeštena u hraniteljske porodice, pošto je jedan od njih rekao vaspitačici da ga je otac “pipkao ispod pidžame”.

Iako otac nije optužen, deca su smeštena u dve hraniteljske porodice. Roditelji su se razveli, a Eva je pokrenula sudski postupak za starateljstvo nad svojom decom, koji i dalje traje.

Češki predsednik Miloš Zeman u februaru je uporedio sistem Barnevernet sa ozloglašenim nacističkim programom rasne higijene i povećanja stope rađanja arijevskih beba.

“Dečaci su obuhvaćeni sistemom nalik na ‘Lebensborn’. Majka može da ih viđa dva puta godišnje po 15 minuta i ne sme s njima da govori češki. Drugim rečima, decu udaljavaju od njihovog nacionalnog identiteta”, rekao je Zeman.

U oktobru 2014. ruskom bračnom paru Nataliji i Sergeju Šianoku oduzeli su sina, nakon što je petogodišnji Oskar ispričao drugovima u školi da mu je majka izbila klimav zub.

Natalija je objasnila da je htela da mu pomogne da skine majicu preko glave i tom prilikom slučajno izbila zub koji se već klimao. Vlastima je, međutim, to bilo dovoljno da zaključe da je dete zlostavljano.

“Oskar je trenutno smešten u hraniteljskoj porodici u Norveškoj, a majka nema pojma gde”, kaže ruski konzul Igor Lapicki.

Marius Reikeras, aktivista za ljudska prava, smatra da bi novac koji se troši za Barnevernet mogao efikasnije da se iskoristi.

“Ulažemo mnogo novca u sistem za zaštitu dece. Nijedna zemlja na svetu ne investira u to više novca po glavi stanovnika nego naša vlada. Kad bismo mogli da pomognemo tim porodicama, kada bismo tim porodicama dali novac koji ulažemo u sistem, sasvim sam siguran da bismo mogli da pomognemo gotovo svim porodicama”, rekao je on.

Izvor: Blic

Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.