Mirjana Popović, načelnica uprave za dečju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu, kaže da je Grad Niš da bi povećao natalitet doneo odluku o finansijskoj podršci porodici sa decom koja podrazumeva niz prava kao podršku.
Saznajte i Zbog čega sve brinu mlade majke
"Najvažnija su pravo na jednokratnu novčanu pomoć za novorođeno dete, paket za novorođenče, jednokratna pomoć nezaposlenoj porodilji, pomoć za porodice sa duplim blizancima, trojkama i četvorkama. Jednokratna pomoć za prvorođeno dete je 20.000 dinara, jednokratna novčana pomoć za nezaposlene porodilje je 50.000 dinara i isplaćuje se za prvorođeno, drugorođeno, trećerođeno i četvrtorođeno dete", objašnjava Popovićeva.
Za sprovođenje programa "trudnoćom do posla" u 2014. u budžetu je izdvojeno 18 miliona dinara, a za 2015. godinu planira se isto toliko. Osamdesetih godina prošlog veka Niš je imao 167.000 stanovnika, ali je godišnje na svet dolazilo po 5.000 beba. Danas u najvećem gradu na jugu Srbije živi skoro 300.000 duša, ali na svet dođe tek 3.500 mališana, pokazalo je istraživanje dnevnog lista "Blic".
U matičnoj službi Gradske uprave kažu da se od početka godine, zaključno sa jučerašnjim datumom, rodilo 3.000 beba, a da je u prošloj godini rođena 3.500.
Mladi bračni parovi navode da je razlog pada nataliteta taj što su im poslovi na staklenim nogama, neki nemaju rešeno ni stambeno pitanje, dok ima i onih koji zbog karijere ne žele više od jednog deteta.
"Osamdesetih se rađalo najviše beba i taj trend je nastavljen do početka devedesetih. Nakon toga beležimo nagli pad, pa se danas rodi negde između 3.000 i 3.500 beba", kažu u matičnoj službi.
Nišlijka Milena Jovanović (30), majka četvorogodišnje devojčice, kaže da bi volela da rodi još jedno dete, ali da joj trenutna situacija to ne dozvoljava, jer ona i suprug nemaju adekvatna primanja kako bi imali još jedno dete.
"Iako suprug ima stalni radni odnos, prima 25.000 dinara, ja radim po ugovoru o delu i moja plata ne prelazi tu sumu. Imamo kredit za stan, kredit za automobil, moj posao je nesiguran, a da biste podigli jedno dete valjano, potrebno je mnogo više novca. Sve što zaradimo ide na kredite, na hranu, račune i nama ne ostaje ništa, zato drugo dete u ovom trenutku ne dolazi u obzir", priča Milena za "Blic".
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna