Stručne službe na granici kontrolišu sve prehrambene proizvode koji ulaze u Srbiju, uključujući i limun, a Ministarstvo poljoprivrede stoji iza tih nalaza, izjavila je danas ministarka Snežana Bogosavljević Bošković. Ona je na pitanje novinara da li je limun koji se prodaje u Srbiji bezbedan za upotrebu, rekla da stručne službe kontrolišu sve pošiljke i sve uvezene količine prehrambenih proizvoda u Srbiju.

"Ukoliko naše stručne službe svojim analizama pečatom i potpisom garantuju bezbednost, mi potpuno stojimo iza toga", rekla je ministarka, kako prenosi Kurir.

Sekretar Udruženja za poljoprivredu Privredne komore Srbije (PKS) Nenad Budimović kazao je danas agenciji Beta da pad cene limuna na domaćem tržištu ne treba povezivati s tim da je limun zdravstveno neispravan.

"Pad cene limuna ne bih vezivao za zdravstvenu bezbednost tog proizvoda. Svi proizvodi koji dolaze u Srbiju - i primarni i oni za preradu, podležu određenom nadzoru i analizi", naglasio je Budimović.

Krajem avgusta cena limuna u Srbiji bila je oko 400 dinara za kilogram, a u oktobru je akcijska cena opala na oko 130 dinara.

Mediji prenose da se u Srbiji prodaje jeftiniji limun, uvezen iz Turske, na čijoj deklaraciji piše da ne treba koristiti koru jer je tretirana imazalilom - fungicidom koji prodire kroz ceo plod i koji je kancerogen, toksičan, iritira kožu i izaziva suzenje očiju.

Odgovor Ministarstva usledio je nakon što je Nacionalna organizacija potrošača Srbija (NOPS) pozvala ministarku da potvrdi kakvog je kvaliteta limun koji kupuju građani Srbije.

Predsednik NOPS-a Goran Papović je agenciji Beta ispred ove Organizacije kazao da postoji osnovana sumnja da nešto nije u redu s limunom koji je u prometu, jer nije moguće da to voće više nego upola pojeftini.

Pogledajte savete nutricioniste: Voće - lokalno ili tropsko?

Prema rečima Papovića, tržišno je bilo nelogično kada je, pre mesec dana, cena limuna "drastično skočila". "Da li je uvoznički lobi odgovoran za te stvari, ili je u pitanju nešto drugo, to država treba da ispita", naglasio je Papović.

On je dodao i da je građanima "dosta više paranoje oko toga da li su namirnice koje su u prometu ispravne i da zbog toga Ministarstvo poljoprivrede treba da izađe s jasnim stavom".


Pogledajte i zašto je Mediteranska ishrana za zdraviju decu

Na pitanje kakvim podacima o kvalitetu hrane u Srbiji to udruženje raspolaže, Papović je kazao da su oni "šaroliki i da politika ima veliki uticaj".

On je naveo da je NOPS nedavno uputio dopis Ministarstvu poljoprivrede da su neki proizvodi povučeni sa tržišta Evropske unije, ne precizirajući o kojima je reč, kao i da je sada dopis poslat i za limun, ali da još nisu dobili povratnu informaciju.

"Osnovni problem u Srbiji je što zakonodavac ne poštuje zakonsku proceduru", naveo je Papović, dodavši da u Srbiji još nije formiran savet za bezbednost hrane, iako je to zakonska obaveza od pre pet godina.

Pogledajte i Tajna dugovečnosti mediteranskih mama

"U Srbiji jedna grupa odlučuje o bezbednosti hrane, a to je veliki problem", upozorio je predsednik NOPS-a, prenosi B92.

*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.