Roditeljima je ponekad teško da znaju da li bi trebalo da dete ostane kod kuće ako mu curi nos, malo kašlje ili nešto slično. Bol u grlu ili zapušen nos nisu uvek znak da dete ne treba da ide u školu, vrtić ili neki drugi kolektiv.

Da biste imali bolju predstavu o tome kada dete ne bi trebalo da ide u kolektiv, evo koja pravila treba da imate na umu.

Ne bi trebalo da šaljete dete u školu ako ima simptome poput groznice tj. temperature veće od 38 stepeni Celzijusa, povraća, ima dijareju ili poteškoće sa disanjem.

Kada su u pitanju infekcije, ranice od ovčijih boginja treba da budu zasušene pre nego što se mališan vrati u kolektiv, a za to je obično potrebno oko šest dana, piše kidshealth.com.

Kod streptokoka u grlu prvo je potrebno lečenje antibioticima koje propiše lekar, tako da dete ne bi trebalo da ide u kolektiv nekoliko dana, dok traje lečenje.

Druge zarazne infekcije, poput rubeole, velikog kašlja, zauški, malih boginja i hepatitisa A su specifične, odnosno kod ovih infekcija je najbolje da se konsultujete sa lekarom koliko dugo dete ne bi trebalo da ide u kolektiv.

Kod vaški, šuge i lišajeva deca ubrzo posle dobijanja terapije mogu da se vrate u školske klupe, a koliko tačno treba da prođe, najbolje je da razgovarate sa svojim doktorom.

Na kraju, imajte na umu da vi ipak najbolje poznajete svoje dete, pa obratite pažnju na to kako se ono oseća. Ako ima kijavicu, ali ceo dan juri po kući kao da mu ništa ne fali, verovatno je dovoljno dobro i da ide u školu. S druge strane, mališan koji je kašljao cele noći i ujutru mu je teško da ustane, možda bi trebalo da ostane kod kuće da odmara.

BONUS VIDEO:

Opasni virus kosi decu po vrtićima, posledice mogu biti ozbiljne! Pedijatar upozorava: Prevencija je gotovo nemoguća, posebno obratite pažnju na ove simptome Kurir televizija