Od kada je, 25. jula 1978. godine, u Engleskoj rođena prva beba iz epruvete - Luiza Braun, metoda vantelesnog oplođenja (VTO) pomogla je da na svet dođe više od osam miliona dece. U svetu je samo u 2013. godini na ovaj način začeto više od milion beba, a u našoj zemlji oko 4.000.
Za 36 godina, koliko se ova metoda usavršavala i napredovala u svakom smislu, stručnjaci su dostigli nivo od 45 odsto uspešnosti, i očekuju da će za 20 godina moći da reše problem steriliteta kod gotovo 90 odsto parova. Kod deset odsto koji su nerešivi slučajevi, postoje neke genetske promene na koje ne može da se utiče na današnjem stepenu razvoja medicine, ali će za 50 godina, verovatno, i ova prepreka biti savladana.
Pre četiri godine počela je da se rađa tzv. druga generacija vantelesnog oplođenja, odnosno deca majki koje su začete u epuveti. U Srbiji se proletos tako rodio Luka. Njegova mama Aleksandra začeta je vantelesnom oplodnjom koju je uradio tim Specijalne ginekološke bolnice "Beograd" 1993. godine, a bebu je rodila iz trudnoće koja je nastala spontano.
Pogledajte i Koje je godišnje doba idealno za vantelesnu oplodnju
"Rođenje Luke pokazuje da su neosnovane predrasude da deca rođena vantelesnom oplodnjom imaju lošije biološke predispozicije od dece rođene trudnoćom nastalom prirodnim putem", objašnjava profesor dr Slobodan Radulović, ginekolog, direktor Specijane ginekološke bolnice "Beograd". "Takođe, još jednom je dokazano da činjenica da je osoba rođena vantelesnom oplodnjom uopšte ne utiče na reproduktivno zdravlje, odnosno da te osobe kasnije mogu da ostvare trudnoću prirodnim putem."
Kako prof. dr Radulović ističe, "pomerila se starosna granica za žene sa 35 godina na 40-42, odnosno sve dok žena ima svoje jajne ćelije, a može da se radi i sa doniranom ćelijom".
On dodaje i da metoda vantelesne oplodnje nije uvek ista.
"Ima desetak metoda VTO koje se prilagođavaju specifičnim problemima bračnog para. Recimo, metoda IVM - in vitro maturacije, kada se kod nekih žena vade nezrele jajne ćelije i ostavljaju da sazru van tela 24 sata, pa se tek onda ide u proces oplodnje, primenjuje se kod žena koje ne smeju da primaju hormonsku stimulaciju, ili kod onih kod kojih se stvara veliki broj jajnih ćelija da ne bi došlo do komplikacija", rekao je dr Radulović za Novosti.
Kako on objašnjava, to koliko se VTO primenjuje u svetu ukazuje na srastući problem steriliteta.
"Raširenost metode u razvijenim zemljama govori o tome da je problem steriliteta u porastu svuda. U Danskoj se više od 12 odsto od ukupnog broja dece rađa iz programa VTO, sa tendencijom stalnog rasta", istakao je i objasnio šta utiče na to što broj neplodnih osoba raste.
Pogledajte i Kako povećati verovatnoću za začeće?
"Prvenstveno način života, preterno korišćenje hemikalija, od pesticida do konzervansa za hranu i otrova za borbu protiv insekata, i stres. Sve to utiče na povećanje steriliteta, a interesantno je da mnogo više negativno utiče na muškarce, nego na žene. Kada smo počeli da radimo VTO od 10 parova kod devet smo radili zbog problema kod žene, a sada je odnos pola-pola, sa tendencijom da će za 10 ili 20 godina sasvim sigurno biti prevaga androloškog faktora", zaključio je.
*Najnovije vesti, rezultate medicinskih istraživanja i savete stručnjaka na temu roditeljstva, zdravlja i lepote možete pratiti na našoj Fejsbuk stranici -YuMama.
DOKTOR JE BEZ BLAMA TRAŽIO 900 €: Iskustvo mame Danijele iz Novog Sada kojoj je beba jedva preživela jer nije imala pare
SAMO JEDNA DEVOJČICA U SRBIJI SE OVAKO ZOVE: Svaki dan ga čujete, a ne bi vam palo na pamet da je žensko ime
MAME U SRBIJI ODABRALE: Ovo je lista od 10 najlepših imena za dečake, a ne zna se koje ima moćnije značenje
TRI RUSKA MUŠKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Vrlo su popularna među mladim roditeljima, zvučna su i imaju moćna značenja
TRI ŽENSKA RUSKA IMENA KOJA SRBI OBOŽAVAJU: Nose ih brojne generacije, ali poslednje 3 godine su mega popularna