Ginekolog je lekar sa kojim ćete podeliti najintimnije zdravstvene probleme. Poverenje je najbitnije, stručnost, iskustvo, način ophođenja prema pacijentu, isto su važni. Za Yumamu, dr Ivana je naglasila da žena redovno treba da posećuje ginekologa, ne samo u toku trudnoće, a razjasnila nam je i šta je najbolji odnos pacijentkinje i lekara tokom ovog najosetljivijeg perioda u životu svake žene.

Kako treba da izgleda razgovor tokom jednog pregleda na koji trudnica odlazi?

“Pacijent treba da razume šta mu je rečeno, predloženo, savetovano. Ako, nešto niste razumeli, pitajte da se pojasni. Iz ordinacije ne treba izaći, a da nešto niste razumele. Pitajte. Svojim pacijentkinjama uvek kažem, da pitanja zapisuju i sve što im nije jasno. Mi lekari smo u obavezi da prilagodimo razgovor našem sagovorniku, da je razumljiv i bez dvosmislenih poruka.”

Kada žena treba da ode na prvi pregled kada otkrije ili posumnja da je trudna? Koliko često se zatim dolazi na kontrole?

“Na prvi pregled trudnica treba da se javi desetak dana po izostanku menstrualnog ciklusa, tada se radi ultra zvučni pregled. Utvrđuje se da li je trudnoća u materici, jednoplodna ili višeplodna, vitalnost trudnoće - srčana radnja, gestacjiska starost, termin porođaja.
Kada govorimo o fiziološkoj trudnoći broj kontrolnih pregleda treba da bude najmanje četiri: u 16, 24, 28. i 36 nedelji, kada pratimo napredovanje trudnoće i traga se za mogućim faktorima rizika, kod visokorizičnih trudnoća broj zavisi od indikacije. U sklopu pregleda su anamneza o ličnim i porodičnim oboljenjima, Papanikolau test i kolposkopija (ukoliko nije rađena u prethodnih 6 meseci), ginekološki pregled, krvna slika i biohemija, pregled urina, urinokultura, krvna grupa sa Rh D faktorom, serologija ( TORCH), TA,TT( telesna težina). Trudnica kada ima tegobe, bolove, svrab, iscedak na vešu, skok pritiska, glavobolje, nesvesticu, uporno povraćanje, bol pri mokrenju, ne treba da čeka termin zakazane kontrole, već da se javi pre toga svom lekaru.”

Da li je potrebno da trudnoću žena vodi i u Domu zdravlja i u bolnici u kojoj će se poroditi?

“Ako se trudnica odluči da kontroliše trudnoću kod izabranog ginekologa u Domu zdravlja, on je prati do 36. nedelje posle toga dobija uput za porodilište gde će se poroditi. Dalje kontrole su u bolnici, a sledeća kontrola je 6. nedelja posle porođaja kod izabranog ginekologa.”

Nema potrebe fiziološku trudnoću voditi u bolnici. Primarna zdravstvena zaštita je tu za sve fiziološke trudnoće, samim tim se smanjuje preopterećenost bolnica, bespotrebno čekanje i gužve. Izabrani ginekolog ukoliko na rutinskom pregledu otkrije odstupanje od fiziološkog nalaza on upućuje pacijentkinju na viši nivo zaštite.”

 Koje su to neophodne kontrole i procedure tokom vođenja trudnoće?

“U Nacionalnom vodiču dobre kliničke prakse postoje smernice šta i kako treba raditi. Praćenjem tih smernica izbegavaju se "bespotrebne" procedure. Moram naglasiti da svaka trudnica je posebna i drugačija. Tako ako je jednoj trudnici lekar indikovao nešto, a drugoj nije, za to postoji opravdan razlog.”

Kada se rade ultrazvučni pregledi?

“Do 8. nedelje radi se UZ pregled, kada se određuje vitalnost trudnoće. Potom ultrazvučna kontrola je izmedju 11.-14. nedelje gestacije kada se radi Dabl test na hromozomopatije prvog trimesta. Potom u 20.-24. nedelje kada se otkrivaju strukturne anomalije i između 30.-34. nedelje, kada se prati rast i razvoj fetusa.”

Kada se radi amniocinteza, a kada prenatalni test i u čemu je razlika?

“Kada govorimo o ranoj amniocentezi( 16.-18. n. g.) veliki je broj indikacija kao što su pozitivna porodična ili lična anamneza, hromozomske translokacije kod jednog ili oba roditelja, u prethodnoj trudnoći malformacije ploda, hromozomski ili genetski poremećaji, habitualni pobačaji, starost trudnice. Razlika između prenatalnog testa i amniocenteze, što se tiče pouzdanosti nema. Obe metode su pouzdane, prenatalni testovi su neinvazivni, ali su skrining testovi. Što bi značilo ukoliko je prenatalni test pozitivan, obavezno se radi amniocenteza. Ako želimo zdravo potomstvo ne treba se dvoumiti niti kolebati oko ovoh procedura."

Kako se određuje da li je za porođaj neophodan carski rez?

“Carski rez (sectio cesarea) je hirurški zahvat, kada se beba rađa preko reza na trbušnom zidu i materici. Može biti planiran i hitan. Apsolutne indikacije za carski rez su: uska karlica, prednjačeća posteljica, prednjačeći tumor koji sužava porođajni put. Relativne indikacije su: disproporcija ploda i porođajnog kanala (velika beba), intrauterini zastoj ploda, akutni fetalni distres, prethodni carski rezovi.

Hitan carski rez se radi na osnovu indikacija postavljenih u toku započetog vaginalnog porođaja. Na kraju bih dodala da je prirodni porođaj najbolji i za mamu i za bebu.”

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

(Yumama/J.D.)

BONUS VIDEO

Igranje s vodom razvija bebinu motoriku TikTok/laurenroseee26x