Redovni ginekološki pregled je neophodan za identifikovanje mogućih rizika ili bolesti u početnim fazama. On je jedan od najvažnijih vidova prevencije za zdravlje žene. Jednom godišnje se obavlja kolposkopija i PAPA test, a važno je uraditi i ultrazvuk jajnika, vaginalne briseve i reagovati na sve simptome.

Međutim, za posetu ginekologu takođe je potrebna priprema, a evo koje 3 stvari ne treba da radite pre odlaska na pregled, za Parents.ru otkriva Veronika Gavrilova, akušer-ginekolog iz Rusije.

1. Ne zakazujte sastanak sa svojim lekarom bez provere ciklusa
Ginekolog Veronika Gavrilova preporučuje izbor optimalnog vremena za posetu lekaru. "U idealnom slučaju, ovo je peti do deseti dan nakon početka menstruacije", kaže ona.

2. Nemojte imati intimne odnose neposredno pre odlaska kod ginekologa
Stručnjak preporučuje da se uzdržite od intimnih odnosa neposredno pre zakazanog termina. Nije važno da li koristite kontracepciju ili ne: i semena tečnost i lubrikant za kondom mogu da promene rezultate testa.

3. Nemojte koristiti vaginalne supozitorije
Možete nastaviti da uzimate sve propisane lekove, ali nemojte koristiti vaginalne supozitorije. "Ne preporučujemo davanje vaginalnih supozitorija, jer to može uticati na pouzdanost testova", kaže stručnjak. Uzdržite se od njihove upotrebe najmanje dan pre odlaska kod lekara. Ispiranje se takođe ne preporučuje.

Glavna razlika između skrininga i rane dijagnoze je u tome što ne zahteva indikacije. "Skrining ne zahteva pritužbe, bol, krvarenje ili druge razloge za odlazak kod lekara", kaže Veronika Gavrilova. "Od 15 godina, devojčice i žene moraju da posećuju ginekologa svake godine (u nekim slučajevima i jednom u šest meseci)."

Nema potrebe za skriningom pre prve menstruacije. "Ali kada vam menstruacije počnu, morate da se uverite da su redovne i bezbolne. Ovo je veoma važno, jer nelagodnost tokom menstruacije može biti preteča poremećaja ciklusa, endometrioze, PCOS sindroma – sindroma policističnih jajnika", objašnjava stručnjak.

"Sa početkom seksualne aktivnosti, ova pitanja uključuju prevenciju polno prenosivih bolesti, infekciju HPV-om (humani papiloma virus) i rak grlića materice koji on izaziva, kao i kontracepciju i planiranje trudnoće. U tu svrhu je razvijen skrining program do 45 godina starosti", kaže ginekolog. "U kasnom reproduktivnom dobu i tokom postmenopauzalnog perioda, praćenje rizika raka se povećava. Prilikom pregleda žena od 50 godina i više, ginekolog je dužan da prati rizik od raka jajnika, materice i grlića materice."

BONUS VIDEO:

CRNA STATISTIKA! Od raka jajnika svakog dana od TRI OBOLELE ŽENE- JEDNA UMRE! Očekuje se nagli porast obolelih nakon PANDEMIJE Kurir televizija

(Yumama/T.A.S.)