Svaki porođaj je priča za sebe, to će vam potvrditi svaki lekar. Postoje neki koraci koje možete da preduzmete za lakši porođaj, ali generalno, koliko će porođaj biti težak zavisi od nekoliko faktora.

"Da li će porođaj biti težak ili ne zavisi od spremnosti porođajnog kanala, koliko je grlić omekšao, koliko je skraćen i da li je prohodan za jedan ili dva opstetrička prsta. Što je mekši grlić, to je prohodniji porođajni kanal, a što je grlić kraći, porođaj kraće traje. U skladu sa tim, priprema za porođaj je važna kako bi sve dobro prošlo", rekla je za wday.ru ginekolog dr Olga Vasjutina.

Šta otežava porođaj

Sindrom policističnih jajnika, hormonski poremećaji

Sindrom policističnih jajnika pogađa između pet i deset odsto žena. Ciste koje se formiraju na jajnicima mogu da izazovu razne probleme, uključujući i to da utiču na plodnost. A ako žena ipak uspe da ostane u drugom stanju, onda višak androginih hormona može da utiče na tok porođaja – kod žena koje imaju hormonski poremećaj materica je uglavnom tvrđa, a grlić mali.

Međutim, to nije prepreka za porođaj, već dr Vasjutina kaže da se žene koje imaju neki od ovih problema specijalnim terapijama pripremaju za porođaj već od 36 ili 37. nedelje trunoće.

Dimenzije karlice

Širina kukova nema veze sa tim, ovde je reč u unutrašnjim dimenzijama karlice. Ako se radi o ravnomerno suženoj karlici ili uskoj karlici prvog stepena, onda se proces porođaja prirodno produžava – zbog dimenzija bebine glavice u odnosu na dimenzije karlice ženi je potrebno duže vremena da istisne bebu iz porođajnog kanala.

Veličina bebe

Sasvim je očigledno da veličina bebe može da utiče na tok porođaja – što je beba krupnija, to je porođaj teži i duže traje.

Bebina zrelost

Porođaji mogu da se dese pre termina, u terminu, a dešava se i da trudnice probiju termin. U ovom poslednjem slučaju, kosti bebine glavice postaju gušće što je trudnoća više odmakla – u tom smislu, biće gušće u 42. nedelji nego u 40. Time se malo povećavaju šanse za povrede prilikom porođaja, kaže ginekolog dr Vasjutina.

Zato je, kaže ona, potrebno da lekari predvide verovatnoću određenih situacija, da sagledaju rizik unapred, u odnosu na starost, veličinu karlice, veličinu fetusa, napredak trudnoće, da li trudnica ima neke bolesti... U skladu sa svim tim trudnica se priprema za porođaj i u najvećem broju slučajeva se sve završi dobro.

Neočekivani rizici

Pored problema na porođaju koji mogu da se predvide, poput veličine karlice i fetusa, postoje i neke nepredvidive komplikacije. Na primer, povišen pritisak kod trudnica u trećem tromesečju može da dovede do ozbiljnih komplikacija, poput abrupcije ili odlubljivanja placente.

Kako da se zaštitite

Da biste smanjili rizik od ovih nepredvidivih stvari koje mogu da se dese, savet ginekologa je da:

  • redovno proveravate arterijski pritisak
  • redovno nosite urin na testiranje kako bi se motrilo na proteine u mokraći
  • pazite na telesnu težinu u trudnoći, da ne bude preterano visoka
  • obratite pažnju da li je količina tečnosti koju unosite i izbacujete iz tela približno jednaka
  • obratite pažnju na simptome poput oticanja ruku i nogu.

Ginekolog ističe da je korisno da žena pre porođaja prođe kroz psihofizičku pripremu, ali i još jednu važnu stvar – da u trenutku porođaja nema nikakvu infekciju genitalija. Ukoliko se infekcije ne leče, rizik od rupture perineuma i grlića materice tokom porođaja se povećavaju. Zbog toga se obično oko 36. nedelje rade testovi i u zavisnosti od rezultata se trudnici propisuje terapija ako je to potrebno.

BONUS VIDEO:

Ginekolog za Kurir TV: Mi smo svi na porođaju u nekom hiperadrenalinskom stanju Kurir televizija

(Yumama/N. Z.)