Trudnicama je potrebna duplo veća količina gvožđa nego ranije, kako bi obezbedile dodatnu količinu krvi za svoju bebu. Ipak, gotovo polovina trudnica ne unosi dovoljnu količinu ovog minerala.

Zbog čega nam je potrebno gvožđe?

Telo koristi gvožđe kako bi stvorilo dovoljnu količinu krvi (hemoglobin) za vas i vašu bebu tokom trudnoće. Gvožđe takođe pomaže da se kiseonik iz pluća prenese u ostatak tela, a samim tim i da dođe do bebe.

Ako unosite dovoljno gvožđa, sprečićete pojavu anemije, smanjene količine krvnih zrnaca, zbog čega osećate umor. Anemija može dovesti do prevremenog porođaja ili rađanja bebe sa malom težinom.

Čim saznate da ste u drugom stnaju, bilo bi dobro da povećate količinu gvožđa koje unosite. Ukoliko je potrebno više, lekar će vas uputiti na to.

Koliko gvožđa treba da unosite u trudnoći?

Trebalo bi da u trudnoći unosite najmanje 27 mg gvožđa svakog dana. Ako dojite, unosite makar 9 mg dnevno.

Koja hrana je bogata gvožđem?

Gvožđe možete pronaći u mnogim namirnicama i to u dva oblika: hem i nehem gvožđe.

Hem gvožđe ( koje se lakše apsorbuje) nalazi se u govedini, piletini, ćuretini, svinjskom mesu, ribi.

Nehem gvožđe se obično više nalazi u pasulju, spanaću, tofu siru, žitaricama obogaćenim gvožđem.

Koliko se tačno gvožđa nalazi u hrani?

  • pileća džigerice (100 g) - 11 mg gvožđa
  • suvo grožđe (pola šolje) - 1,6 mg gvožđa
  • pasulj (šolja) - 5,2 mg gvožđa
  • sočivo (šolja) - 6,6 mg
  • soja (šolja) - 8,8 mg

Nekada može biti zaista izazovno uneti dovoljnu količinu gvožđa u trudnoći, posebno ukoliko niste ljubitelj mesa. Ukoliko bude bilo potrebno, lekar će vam preporučiti suplemente koje možete koristiti kako biste nadomestili količinu. Mnogi prenatalni vitamini takođe sadrže količinu gvožđa koja vam je dovoljna.

Šta treba da jedete uz gvožđe, a šta da izbegnete?

Hem gvožđe, koje dobijamo većinom iz mesa, mnogo lakše se apsorbuje od nehem gvožđa. Kako bi se nehem gvožđe bolje apsorbovalo, hrana bogata vitaminom C može pomoći.

Sa druge strane, postoje i hrana i napici koji sprečavaju apsorpciju gvožđa, popuz kafe, mleka, mlečnih proizvoda. Ove stvari bi najbolje bilo da ne jedete u isto vreme kada i hranu bogatu gvožđem.

izvor: yumama