Iako je većina promena u telu tokom trudnoće fiziološke prirode, to nekada može dovesti i do patoloških posledica, te povećanje hormona može prouzrokovati probleme sa vidom. U većini slučajeva to su privremena stanja koja će se kasnije vratiti u normalu.

Ipak, prema rečima doktorke Marise Vilijams, važno je znati za te moguće promene u vidu, te prepoznati znake koji indikuju ozbiljnije probleme.

Promene oka tokom trudnoće kategorišu se kao fiziološke (normalne i privremene) i patološke (problemske). Patološke promene su u stvari promene u postojećoj patologiji oka, komplikacije ili sistemske bolesti.

Ukoliko imate bilo kakvo stanje pre trudnoće, poput glaukoma, visokog krvnog pritiska ili dijabetesa, važno je razgovarati sa očnim lekarom kako bi on uočio promene ukoliko ih ima.

Kako trudnoća utiče na vaš vid

Tamnjenje kože

Najčešće fiziološke promene su povećanje pigmentacije u predelu očiju. Tamnjenje lica tokom trudnoće, odnosno "trudnička maska", hloazma ili melizma razvija se zbog pojačanog lučenja estrogena, progesterona i hormona koji stimuliše melanocite.

Suve oči

Trudnoća može dovesti do cepanja mrežnjače, što vodi ka suvim očima. Dehidratacija nastaje zbog nauzeje i povraćanja, a upotreba lekova protiv povraćanja može još pogoršati stanje. Dobra vest je da je ovo privremeno, i nestaće ubrzo nakon porođaja. Kapi koje podmazuju i ovlažuju oči su sasvim sigurne za upotrebu tokom trudnoće, te leče neprijatnosti u očima.

Pokušajte i sa nekoliko domaćih trikova:

- Probajte sa toplim ili hladnim oblogama 

- Povećajte vlažnost vazduha u kući

- Izbegavajte klimu i fenove

- Neka vam oči budu čiste i redovno ih perite vodom

- Pijte dosta tečnosti

- Unosite dovoljno omega masnih kiselina

- Nemojte nositi sočiva neko vreme

- Koristite naočare za sunce da se zaštitite od vetra

- Većina kapi su sigurne za upotrebu i mogu se koristiti za umanjenje neprijatnog osećaja u oku

Promene u prelamanju

Tokom trudnoće, promene u nivou hormona mogu promeniti snagu vaših naočara za vid ili kontaktnih sočiva. Iako nemate mnogo razloga za brigu, ipak bi bilo dobro porazgovarati sa očnim lekarom koji vam može, a i ne mora menjati dioptriju. 

Otekli kapci

Otečenost oko očiju je još jedan vrlo čest efekat hormonskih promena. Oni mogu imati uticaja na bočni vid. Osnovno pravilo je da ne budete škrti u unosu vode i  da se držite zdrave ishrane, sa malo natrijuma i kofeina. Zdrave navike sprečiće zadržavanje vode i bolje ćete se osećati. 

Kontaktna sočiva

I ona i enzimski čistači su potpuno sigurni za upotrebu tokom trudnoće. Kako biste sprečili iritacije zbog kombinovanja suvih očiju i sočiva, perite ih češće enzimskim čistačem. Ukoliko su oči suve, a nošenje sočiva previše neprijatno, prestanite da ih koristite. Ne brinite, sve će se vratiti u normalu nakon porođaja.

Da li migrena može biti povezana sa očima?

Migrene prouzrokovane hormonskim promenama su veoma česte. One izazivaju pulsirajući bol, obično samo na jednoj strani glave. Obično su praćene mučninom, povraćanjem, povećanom osetljivošću na svetlost i zvuk. Simptomi upozorenja, poznati pod nazivom aura, često se javljaju pre ili tokom glavobolje. To može uključiti blesak svetlosti, slepe tačke ili peckanje na jednoj strani lica, ruke ili noge.

Lekovi mogu pomoći da se spreče migrene, kao i da budu manje bolne. Ukoliko ste trudni i imate migrene, razgovaraje sa svojim doktorom pre uzimanja bilo kakvih lekova za glavobolju.