Trudnoća je za većinu jedan od najsrećnijih perioda u životu, ali je takođe i period pun iščekivanja, strepnje, brige. Kod nekih je u trudnoći prisutan i strah od porođaja, što je potpuno normalno, ali se takođe javlja i briga za bebu u stomaku, što je takođe normalno.

Ipak, ne treba da dopustite da vas strahovi nadvladaju i spreče vas da uživate u trudnoći. Ginekolog-akušer dr Nina Uljanova i psiholog dr Margarita Končalovskaja otkrile su koji su najčešći strahovi trudnica i kako da ih pobedite.

Strah od pobačaja

Ginekolog-akušer: Ovaj strah se najčešće javlja kod majki koje su dugo pokušavale da zatrudne ili su imale pobačaj. Takvim pacijentkinjama je potreban pažljiv doktor, kojeg mogu da pozovu bilo kada. Žena treba da oseća da nije sama sa svojim problemima, pa će za nju najbolje umirenje biti lekar u kojeg ima poverenja, rekla je dr Nina Uljanova za deti.mail.ru.

Psiholog: Prvo razmislite da li imate objektivan razlog da se toga plašite. Najbolje je da se konsultujete sa lekarom jer je ponekad samo mišljenje stručnjaka dovoljno da umiri brige. Drugi korak je da nađete nešto što vas smiruje i daje vam snagu – kod nekih je to iskren razgovor, kod drugih su šetnje ili pletenje. Veoma je važno da nađete šta vas to opušta jer je smirenost majke važna za zdravlje bebe.

Strah da će dete biti bolesno

Ginekolog-akušer: Mnoge majke paniče ukoliko dobiju "loše" biohemijske rezultate testiranja u prvom tromesečju trudnoće. Ali ti rezultati nisu dijagnoza, već samo procena rizika za neke patologije. Moderni dijagnostički metodi ne samo da otkrivaju problem sa velikom preciznošću, već na neki način deluju i kao psihoterapija. Čim majka vidi bebu na ultrazvuku ili čuje otkucaje srca na CTG-u, odmah postaje smirenija.

Psiholog: Razmislite čega se tačno plašite i koji su realni rizici. Ako vas plaši određena dijagnoza, pokušajte da se informišete o toj temi, pronađite blogove majki dece koja imaju taj problem. Znanje pomaže da pobedite strah i da razumete da čak i teški životni izazovi mogu da budu početak sreće i ljubavi.

Strah od porođaja

Ginekolog-akušer: Važno je da zapamtite da su porođajni bolovi trenutni i podnošljivi, a uz pomoć epiduralne anestezije se bol kontrakcija može neutralisati. Pored toga, svaka žena ima različitu osetljivost na bol, pa nije moguće predvideti da li će bol za vas biti veliki ili sasvim prihvatljiv.

Psiholog: Dok očekujete prvu bebu, korisno je da idete na kurseve za trudnice i usavršite tehnike disanja. Iskusnije majke trebalo bi da utvrde šta je to što ih najviše plaši i kako taj problem može da se spreči. Ukoliko je strah preveliki, bolje je da se konsultujete sa psihologom kako ne biste otišli preplašeni na porođaj.

Strah da neće stići u porodilište na vreme

Ginekolog-akušer: Čak i da žena ne zna ništa o porođaju i ne oseća periodične kontrakcije, verovatno bi primetila nešto neobično – na primer, uporan, probadajući bol u donjem delu leđa ili tragove providne tečnosti. Stanovnice velikih gradova se plaše da će se poroditi negde usred saobraćane gužve, ali bolovi se najčešće javljaju uveče, kada su ulice prohodne. Za 30 godina rada sam samo jednom imala situaciju gde je dete rođeno u automobilu u blizini porodilišta.

Psiholog: Prvi porođaj obično traje između 10 i 12 sati, pa je strah od toga da nećete stići u bolnicu na vreme bespotreban. Svaki sledeći porođaj traje kraće, ali žene tada već znaju kako sve počinje.

Strah da neće moći da se "snađu" sa bebom

Ginekolog-akušer: Prvo, žene se plaše porođaja, zatim brinu da li će imati mleka, bore se sa grčevima, skaču preplašene usred noći da provere da li beba diše. I male i one iskusnije majke imaju iste brige. Apsolutno svako brine i svako uspeva da se izbori. Za dva-tri meseca od porođaja će se situacija sigurno popraviti, a glavno je da budete strpljivi i da pripremite sebe da će sve biti dobro.

Psiholog: Ako vas progoni strah da nešto nećete moći da pružite svom detetu, pokušajte da zamislite kakva biste majka želeli da postanete – šta vam je najvažnije, šta je manje važno. Na ovaj način ćete postaviti prioritete i nećete mučiti sebe. Čitajte knjige o roditeljstvu i budite sigurni – ne postoje idealni roditelji, ali ste vi za svoju bebu najbolja mama na svetu.

Strah da im život više nikad neće biti isti

Ginekolog-akušer: Da, vaš život će se promeniti, ali 99 odsto majki kažu da je dete sreća koja kompenzuje sve ostalo. Neke brinu kako će suprug prihvatiti bebu, ali videla sam mnogo brižnih očeva od kojih, na prvi pogled, ne biste očekivali da budu tako nežni prema detetu.

Psiholog: Prihvatite činjenicu da ćete imati manje vremena za sebe, posebno na početku. Napravite detaljnu listu briga (na primer, strah da ćete izgubiti posao, strah da će propasti vaš odnos sa suprugom itd.) i napišite kako svaki od tih problema možete da rešite. Na ovaj način ćete pronaći sopstvena rešenja za svaku od briga.

Briga da će im se izgled potpuno promeniti

Ginekolog-akušer: Možete da radite na svojoj figuri već u prvim danima nakon porođaja, postoje vežbe baš za ovu grupu žena. Nakon mesec ili mesec i po dana je dozvoljena većina aktivnosti, uključujući plivanja, a ni dojenje nije prepreka tome, samo ako imate snage i vremena. Nutricionista može i da vam napravi plan ishrane tako da možete da hranite svoju bebu, a da pritom ne dobijate na kilaži.

Psiholog: Apsolutna nezainteresovanost za izgled, kao i opterećenost izgledom nakon porođaja su ekstremi koje treba izbeći. Briga o sebi je važna ne samo iz estetskih razloga, već je vreme koje izdvajate za sebe neprocenjiv izvor vaše snage. Gotovo svaka mama može da nađe barem pola sata za to, makar nekoliko puta nedeljno.

Dajte sve od sebe da se rešite strahova koje imate i uživajte u trudnoći!

BONUS VIDEO:

Na Pulsu Srbije gost Vanja Milošević: Redovni pregledi za zadovoljne trudnice kurir televizija

(Yumama/N. Z.)