Trudnoća se ne naziva bez razloga drugo stanje – tokom ovih devet meseci se u telu zaista menja mnogo toga, između ostalog i mozak.
Naučnici su nedavno posmatrali mozak jedne 38-godišnje žene, novopečene mame, tokom njene trudnoće i dve godine nakon porođaja. Za to vreme su joj 26 puta radili magnetnu rezonancu i uzimali uzorke krvi, a zatim su rezultate uporedili sa osmoro ljudi koji nisu u drugom stanju.
Ispostavilo se da mozak prolazi kroz brojne promene u trudnoći, a evo šta to znači.
Mozak u trudnoći
Doktorantkinja Laura Pričet i njen tim utvrdili su u novoj studiji da pored povećanja estrogena i progesterona, kod trudnica se siva moždana masa postepeno smanjuje, a to počinje već od devete nedelje trudoće.
Siva moždana masa inače zauzima oko 40 odsto mozga i ključna je za kontrolisanje pokreta, pamćenje i emocije, prenosi parents.com.
Autori studije u takođe primetili da se moždana kora stanjuje, što se prirodno dešava kako starimo, i povećava se bela moždana masa, koja inače zauzima oko 60 odsto mozga i pomaže u procesuiranju informacija.
Neke od ovih promena, uključujući i smanjenje sive moždane mase, trajale su i dve godine nakon porođaja, dok su druge, poput povećanja bele moždane mase, bile privremene.
Šta znače promene mozga u trudnoći
Treba imati na umu da do navedenih promena možda neće doći kod svake trudnice, te da je potrebno još istraživanja, ali promene koje su primećene u studiji svakako ne treba gledati u negativnom svetlu, kaže neuropsiholog dr Sanam Hafiz.
"Takve promene možda pomažu mozgu da se nosi sa majčinstvom, pripremajući ženu da provodi vreme sa novorođenom bebom i da se izbori sa stresom i kognitivnim opterećenjem tokom porođaja", poručuje dr Hafiz.
Neuronaučnica Dilija Mekejb kaže da "ove promene imaju smisla jer mozak mora da se promeni kako bi narednoj generaciji obezbedio najbolju moguću šansu za uspeh".
Mozak nakon porođaja
Mnoge mame primećuju promene nakon porođaja, pa tako, recimo tanjir umesto na mesto gde inače stoji greškom stave u frižider, umesto u mašinu za pranje sudove kreću da stave u rernu...
"To nije nikakava degeneracija mozga, studije pokazuju da ovo značajno prilagođavanje mozga koje se dešava u grudnoći nije štetno, već da može da bude i zdravo", kaže dr Hafiz.
A što se tiče zaboravnosti i stavljanja tanjira u frižider, dr Mekejb kaže da to može da se objasni restrukturiranjem mozga tokom trudnoće, što za rezultat ima da se on fokusira na druge stvari, odnosno na odgajanje bebe.
Sve ove promene su privremene i često vrlo blisko povezane sa hormonskim promenama, neispavanošću i novim odgovornostima koje imaju novopečene mame.
BONUS VIDEO:
Još uvek nema komentara - sjajna prilika da pokreneš diskusiju.