Da li porođaj čini da izgledate starije ili mlađe?

Biolozi i antropolozi sa Državnog univerziteta Pensilvanije (SAD), čiji je članak objavljen u časopisu Scientific Reports, pitali su se kako žensko telo uspeva da održi ravnotežu između cene koju mora da plati za reprodukciju i zdravlje i kako reprodukcija utiče na biološko starenje.

Na kraju krajeva, trudnoća, porođaj, dojenje zahtevaju mnogo energije iz organizma, izazivaju ogromne fiziološke promene u metabolizmu, u funkcionisanju endokrinog, imunog i drugih sistema. Ovi efekti se mogu akumulirati sa svakom trudnoćom, ubrzavajući starenje.

Naučnici su analizirali podatke o porođaju (broj živorođene dece) u vezi sa skoro četiri i po hiljade žena različitog uzrasta. Pored toga, istraživači su izmerili stepen biološkog starenja žena koristeći test za devet parametara krvi koji procenjuju metaboličko zdravlje, funkciju bubrega, funkciju jetre, funkciju imunog sistema, nivoe upale, anemiju i bolesti krvi, piše deti.mail.ru.

Kao rezultat toga, ispostavilo se da je grafikon odnosa između broja rođene dece i starenja u obliku latiničnog slova U – žene u postmenopauzi koje su tokom života rodile troje ili četvoro dece najsporije stare, a one koje su rodila manje ili više dece, ili uopšte nije rađala, brže stari .

Ovaj odnos je opstao čak i kada su uzeti u obzir mnogi faktori koji utiču na biološku starost, uključujući način života, uslove života i zdravlje.

BONUS VIDEO:

Žena usporila starenje  tiktok/@bynataliebright

(Yumama/T.A.S.)