Uz potrebu za neobičnim kombinacijama hrane ili neobjašnjivu odbojnost prema određenim namirnicama, hraniti se prema određenim pravilima u trudnoći može da bude veliki izazov - posebno ako vam je dijagnostikovan gestacijski dijabetes

Stanje u trudnoći izazvano povećanjem nivoa šećera u krvi, gestacijski dijabetes, ukoliko trudnica ne vodi računa, može da utiče i na opšte zdravlje majke i na zdravlje bebe. Međutim, izbalansirana ishrana i pravilan odabir namirnica može trudnici da pomogne da kontroliše simptome.

Dr Đina Čarls, svakodnevno se suočava sa trudnicama koje pate od gestacijskog dijabetesa, ali ga je i sama imala. Njoj je gestacijski dijabetes dijagnostikovan 28 nedelji trudnoće. "Pošto moj slučaj nije bio ozbiljan, umesto insulina, stavljena sam na strogu dijetu", kaže doktorka. "Uz pomoć stručnjaka za dijabetes i sopstvenog znanja osmislila sam plan ishrane koji je odgovarao mom načinu života u tom trenutku."

Plan ishrane za trudnice sa gestacijskim dijabetesom

Na sreću, plan ishrane za trudnice sa gestacijskim dijabetesom ne ralikuje se mnogo od standardne pravilne ishrane. Preporuka Američke asocijacije za dijabetes  je da se uzima 25 odsto proteina, 25 odsto žitarica i skorbne hrane i 50 odsto povrća koje ne sadrži skrob. Lista preporučenih namirnica za ishranu trudnica sa gestacijskim dijabetesom još uključuje:

- Posno meso kao što su pileća prsa i riba bezbedna za ishranu trudnica

- Govedina

- Jaja i(li) belanca

- Voće niskog glikemijskog indeksa (maline, borovnice, jagode)

- Povrće (kelj, spanać, brokoli, tikvice)

- Zdrave masti (avkodao, maslinovo ulje, orašasti plodovi i različite semenke, kokos)

Što se tiče zabranjene hrane, ona nije iznenađujuća, na listi zabranjenih namirnica se nalazi brza hrana, pržena hrana, slatkiši, sokovi i prerađeni proizvodi bogati ugljenim hidratima.

Kombinovanje hrane

Andrea Mur, nutricionista i doktor fizikalne terapije, takođe je patila od gestacijskog dijabetesa tokom trudnoće, kaže da je osim izbora namirnica veoma važno i kako se one kombinuju. "Neka namirnica, sama po sebi, može da bude sjajna, ali u kombinaciji sa nekom drugom, može da ima loš uticaj na nivo šećera u krvi. Najviše grešaka trudnice prave sa namirnicama koje sadrže ugljene hidrate, u šta spada i voće. Na primer, voće, ili zdrave ugljene hidrate poput slatkog krompira, treba kombinivati sa zdravim mastima i proteinima”, kaže ona.

Primer dnevnog menija

Ukoliko patite od gestacijskog dijabetesa dr Mur predlaže da dan započnete doručkom koji je siromašan ugljenim hidratima. "Generalno, naš organizam na ugljene hidrate i šećere najviše reaguje ujutru", kaže ona i daje predlog dnevnog menija:

Doručak: 3 jaja, avokado i neki domaći namaz (najbolje od ćuretine)

Ručak: Miks zelenog (organskog) povrća i pileći file sve posuto semenkama bundeve.

Večera: Losos sa šparglom i prililogom - pire o slatkog krompira sa kokosovim uljem i cimetom.

Užina

Dr Čarls takođe navodi da je važno da užinate nekoliko puta u toku dana. Za osobe sa gestacijskim dijabetesom važno je održavaju nivo glukoze u krvi u toku celog dana, a mogu da je održavaju zdravim grickalicama.

Grickalice koje se preporučuju su: šargarepa sa humusom, suvo voće i orašasti plodovi i domaći voćni jogurt.

Individualan pristup

I dr Mur i dr Čarls, kada su one bile u pitanju, iako su i same lekari, obavezno su se savetovale sa svojim lekarom i onda dobijale individualan plan ishrane pravljen prema njihovim medicinskim rezultatima, ali i afinitetima.

"Svaka trudnica je, naravno, individua, i treba obavezno da se posavetuje sa svojim lekarom oko sopstvenog plana ishrane. Postoje namirnice koje su univerzalno dobre za osobe sa povišenim šećerom u krvi, ali ima i onih, za koje su studije pokazale, da nekim ljudima prijaju, a drugima prave probleme. Zbog toga je potrebno praćenje." 

Takođe, moge simptome kao što su slabost, nervoza i razdražljivost žene povezuju sa sniženim nivoom šećera u krvi, a oni ustvari mogu da budu simptomi i povišenog šećera.

Izbalansirana ishrana važna je ta sve trudnice sa gestacijskim dijabetesom, ali treba da znate da nije jedino što treba praktikovati kako bi se nivo šećera u krvi održavao. "Stres takođe utiče na nivo šećera u krvi, tako da, ako vam je određen plan ishrane ili odričanje od neke hrane predstavlja stres, onda treapija ishranom neće imati željene efekte", kaže dr Mur. 

"Zato je veoma važno da lekari ne leče samo jedan "problem" ili jednu dijagnozu, nego da posmatraju celokupnu sliku, organizam i osobu. Čitavo telo mora da bude u harmoniji. I što su vam telo i um u većoj ravnoteži imaćete više energije i bolje ćete se osećati tokom čitave trudnoće."