Da bismo na najbolji mogući način vaspitali decu, važno je da u obzir uzmemo i njihovu ličnost, te da svoje metode odgajanja prilagodimo tome. Neke osobine ličnosti mogu da se primete već u prvim mesecima života, a dr Marti Olsen Lejni je objasnila da su introvertnost i ekstrovertnost urođene i da s godinama postaju sve izraženije.

Prvi znci introvertnosti počinju da se pokazuju već oko četvrtog meseca života, a evo po čemu se još prepoznaju introvertni mališani.

Radoznalost i oprez

Introverti su prirodno radoznali, vole da posmatraju, ali i da dobro promisle pre nego što išta preduzmu. Introvertno dete može da pokazuje stidljivost u parkiću, da pažljivo analizira igru pre nego što joj se priključi i slično.

Povećana osetljivost na okolinu

Čak i u ranom detinjstvu, introvertna deca mogu da plaču kao odgovor na buku ili gužvu. Bebe koje su preosetljive na nove stimuluse imaju veću verovatnoću da odrastu u introverte. Takva deca obično izbegavaju gužvu, vole da su u blizini svojih roditelja i treba im duže da se prilagode novom okruženju.

Prevremeno rođenje ili mala porođajna težina

Studija objavljena u izdanju Archives of Disease in Childhood – Fetal & Neonatal Edition otkrila je da prevremeno rođene bebe i bebe sa malom težinom imaju veću verovatnoću da budu introverti, prenosi Psychology today.

Stidljivost pred neznancima

Introverti su prirodno spori u upoznavanju ljudi i sklapanju prijateljstva. Ovakvo dete može da bude tiho ili da izbegava kontakt očima sa nepoznatim ljudima, ali se oseća slobodno i opušteno kod kuće. U porodici može da bude veoma pričljivo, veselo i radoznalo, ali oprezno u društvenim situacijama.

Maštovite igre

Introverti imaju bujnu maštu i mogu dugo da se igraju sami, uronjeni u svoj svet fantazije. Oni mogu da kreiraju čitave svetove, da grade različite stvari od kocki ili da crtaju veoma detaljne slike. Kako odrastaju, ova deca će možda više voleti čitanje, umetnost ili kompjuterske igrice.

Umor nakon društvenih događaja

Introverti mogu da se osećaju iscrpljeno nakon druženja sa drugima. Ako vaše dete postane razdražljivo ili mu treba vremena da se oporavi nakon susreta sa drugarima, to može biti znak da je introvertno. Nakon toga mu treba malo vremena da "napuni baterije".

Izražena anksioznost pri odvajanju

Nemaju sva introvertna deca anksioznost pri odvajanju, ali su generalno skloniji tome. Introverti su uopšteno više izloženi riziku od anksioznosti i depresije nego ekstroverti, a ni deca nisu izuzetak. Obratite pažnju na to šta se dešava kada dete odvedete u vrtić ili predškolsko – da li dete plače, drži se za vašu nogu i moli vas da ne idete? Ako je tako, vaše dete je možda introvertno i doživljava anksioznost pri odvajanja.

Duboke misli i zanimljiva pitanja

Introvertna deca često postavljaju pitanja koja su iznenađujuće duboka. Oni su zainteresovani za složene teme, razmišljaju o svojim postupcima i analiziraju svet oko sebe. Njihov unutrašnji svet je bogat, a njihovo razmišljanje je neuobičajeno.

Poteškoće u izražavanju misli

Introverti se više oslanjaju na dugoročno pamćenje, pa mogu da imaju poteškoće da brzo izraze svoje misli. Dete može često da zastaje u govoru, pokušavajući da nađe pravu reč za ono što želi da kaže. Često introvertne mališane privlače priče, knjige i umetnost jer im one daju jezik da razumeju i izraze ono što misle i osećaju.

Autonomija i nezavisnost

Introvertna deca se često oslanjaju na sopstvene unutrašnje resurse, te nekad ne traže pomoć čak ni kada im je potrebna i pokušavaju sami da reše teške situacije. Lakše im je da rade sami nego u grupi i sposobni su za duboku koncentraciju.

Kako da podržite malog introverta

Najpre, imajte na umu da introvertnost nije mana, već karakterna osobina koju treba da poštujete i podržavate. Ono što možete da uradite za svoje dete je da mu pomognete da se prilagodi društvenom svetu i da ga ne prisiljavate da menja svoju prirodu.

Evo šta može pomoći:

  • Napravite udoban kutak za dete gde može da se osami kada želi
  • Dajte mu vremena da se prilagodi novim situacijama
  • Nemojte da ga terate na aktivnu komunikaciju ako nije spremno za to
  • Podržavajte njegove interese i hobije
  • Pomozite mu na nežan način da prihvati izlazak iz zone komfore, ali bez pritiska.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Šta psiholog ne bi rekla svom detetu Izvor: Šta psiholog ne bi rekla svom detetu