Roditelji ponekad moraju i da izgrde decu, kada urade nešto što ne treba, što bi moglo da bude opasno i slično. Međutim, psiholozi kažu da pre nego što izgrdimo mališane uvek treba da se zapitamo da li smo postavili jasne granice i pravila i da li ih je dete namerno prekršilo.

Takođe, navode i nekoliko situacija u kojima ne bi trebalo da ih grdimo, a evo i zašto.

1. Dete je nešto uradilo slučajno

Kada dete nešto prospe, polomi, pocepa, ali je to uradilo sluačajno, ne bi trebalo da ih grdimo, kažu psiholozi. Važno je da ih učimo da budu pažljivi, da se koncentrišu, ali je potpuno beskorisno da ih grdimo za trenutak nepažnje koji svakome može da se desi – i nama odraslima.

Šta da radite: Deca imaju potpuno drugačiju predstavu o životu od odraslih, i tako i treba da bude. Oni tek uče da se snalaze u svetu u kom žive, a tek kroz razne situacije, uključujući i ono što slučajno urade, naučiće da sve ima svoje posledice.

U zavisnosti od toga kojeg je uzrasta dete, možete da zatražite od njega da samo reši posledice – da očisti prosuto mleko, zašije pocepane pantalone...

2. Dete se trudi, ali ne može nešto da uradi

Kada dete ne može da se nosi sa nekom emocijom ili situacijom uprkos trudu, poslednje što roditelji treba da urade je da ga grde zbog toga. Prosto, tada nije u pitanju lenjost ili nešto slično, već mališan u trenutku ne može da se koncentriše, nema dovoljno iskustva, veština, znanja za ono što je potrebno da uradi.

Šta da radite: Ne zaboravite da svi mi učimo celog života, i pravimo greške. U takvim situacijama nam je potrebna podrška bliskih ljudi, pa upravo to i vi treba da uradite – da podržite dete nekim savetom, a da nakon toga sa nji analizirate greške i istražite moguća rešenja.

3. Dete krši pravila koja ni mi ne poštujemo

Pravila kojima želite da naučite dete trebalo bi da se odnose na sve. Iako roditelji imaju veća "prava" u porodici, doslednost je ključna u odgajanju dece. Budimo iskreni, zašto bi dete poštovalo pravilo da ne sme da jede na krevetu u dnevnoj sobi ako mama ili tata to isto rade? Ili, ako po čitav dan psujete u kući, a onda grdite dete kada njemu izleti neka psovka?

Šta da radite: Najpre morate da disciplinujete sebe i počnete i sami da pratite pravila kojih želite da se naslednici pridržavaju.

4. Nezadovoljni ste izgledom, karakterom ili ponašanjem deteta

Neki roditelji osete gorčinu ako dete liči na bivšeg muža/ženu, na svekrvu ili taštu koju ne vole, budu ljuti jer mališan ne želi da ide dekinim stopama i postane lekar i slično. To je potpuno pogrešno, baš kao što je pogrešno tražiti od malog deteta da ne trči, ne igra se i ne zabavlja zato što smo mi neraspoloženi. Svaka osoba, čak i ona najmlađa, ima svoju ličnost i pravo na poštovanje, u suprotnom se neće osećati voljeno, prenosi deti.mail.ru.

Šta da radite: Pokušajte da razumete svoja osećanja i ne prebacujte odgovornost za njih na dete. Ne očekujte od mališana da blista u nečemu što ga apsolutno ne zanima, niti da od vas traži dozvolu da bude srećno i da se igra. Obratite pažnju na sposobnosti mališana, dajte mu priliku da se oproba u različitim stvarima i da pronađe svoj put.

5. Dete uradi nešto pogrešno iz najbolje namere

Recimo da je dete iz najbolje namere pozajmilo drugaru neku skupu igračku koja je sada polomljena ili je peglajući izgorelo vašu omiljenu bluzu. Sasvim je razumljivo da to u trenutku može da vas iznervira, ali ne treba da grdite dete u takvim situacijama jer je ono ipak imalo dobru nameru. Važno je da ga ne preplašite i ne odvratite od toga da stvari radi iskreno, iz duše.

Šta da radite: Pažljivo objasnite detetu kako da se ponaša u određenim situacijama i neizostavno ga pohvalite za dobre namere, naglasite da je to najvažnije.

BONUS VIDEO:

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Remaining Time 0:00
 
Stream Type LIVE
Stream Type LIVE
Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece  Izvor:  Pravilo 7-7-7 za vaspitanje dece