Ima čajeva koji su "sigurni" u trudnoći, ali i onih koji zahtevaju konsultaciju sa ginekologom. Naime, postoji mogućnost da neki sastojci, ako se uzmu u velikoj količini, mogu da budu štetni za bebu, dok pojedini čajevi mogu da izazovu dijareju (proliv) i lupanje srca, ukoliko se pije veća količina.

Iako čaj nije i ne sme da bude zamena za voće i povrće, on predstavlja značajan izvor antioksidanasa, posebno zimi - kada je izbor voća i povrća smanjen

Da li čajevi mogu da pojačaju imunitet?

Mnogi zastupnici alternativne medicine preporučuju korišćenje čajeva u trudnoći, radi održavanja optimalnog zdravlja. Novija istraživanja su dokazala da polifenoli u čaju imaju izrazito antioksidativno delovanje i da štite od mnogih bolesti. Način spremanja čaja ima uticaj na dejstvo ovog napitka. Preliven vrelom vodom i ostavljen tri minuta - ima stimulativno dejstvo, a ostavljen pet minuta - smirujuće dejstvo. Prokuvavanje čaja u vodi i ostavljanje u nepokrivenoj šolji izaziva gubitak vrednih sastojaka, pravog ukusa i mirisa.

Čajevi koji se preporučuju

Čajevi koji mogu bezbedno da se piju tokom trudnoće su: nana - olakšava jutarnju mučninu i nadimanje, limunov cvet - ima smirujući efekat, deluje protiv nesanice i uznemirenosti, đumbir - olakšava mučninu i povraćanje, šipak - odličan je izvor vitamina C, potpomaže delovanje imunog sistema. Zelje se koristi kod anemije, zbog visokog sadržaja gvožđa. Takođe sadrži vitamine A i C, kao i kalcijum. S obzirom da ima laksativno dejstvo (lakše pražnjenje creva), potrebna je konsultacija sa lekarom. Crni i zeleni čaj su dobri ako je iz njih odstranjen kofein.

Šolja čaja kao šest jabuka

U mnogim istraživanjima je upoređivana antioksidativna aktivnost pojedinih supstanci u čaju i onih u voću i povrću. Jedna od njih ukazuje da tipično dnevno konzumiranje čaja kod Engleza (tri šoljice dnevno) ima otprilike istu "antioksidativnu vrednost" kao i šest jabuka.

Da biste popravili ukus nekog od sigurnih čajeva, možete da dodate: med, voćni sok, limunov sok, cimet ili karanfilić.

Čajevi koje treba izbegavati

Mnoge biljke, koje se inače koriste za spravljanje čajeva, mogu potencijalno da stimulišu matericu i izazovu kontrakcije, posebno ako se koriste u većoj količini. Tu spada: čaj od anisa, metvice, hibiskusa, sladića, ruzmarina, hajdučke trave...

List od maline (uglavnom siguran) je bogat gvožđem, podiže tonus uterusa, pojačava laktaciju, smanjuje mučninu i olakšava porođaj. Postoje kontroverze kada ga treba koristiti, ali je uglavnom bezbedan posle prvog trimestra.

Nutrijenti u čaju

Čaj sam po sebi gotovo da nema nikakvu energetsku vrednost, naravno - ukoliko mu se ne doda neki zaslađivač. Za razliku od energetske, nutritivna vrednost čajeva je vrlo zanimljiva i "bogata", što opet zavisi od vrste biljaka od kojih se priprema, od načina pripremanja, načina proizvodnje i slično. Nutritivna vrednost čaja se dodatno povećava ukoliko mu se doda par kapi mleka, a olakšavajuća činjenica je da tako pripremljen - ne gubi na svojoj "antioksidativnoj moći".

* Cink sprečava upalna stanja, poboljšava imunitet.

* Selen ima jako antioksidantno delovanje, prevenira nastanak kancera.

* Flavonoidi poboljšavaju elastičnost kapilara, stimulišući tako cirkulaciju i imuni sistem, ubrzavaju metabolizam, ublažavaju simptome astme.

* Čaj sadrži ugljene hidrate i proteine.

Imunitet se može stimulisati i hranom

Hrana ima veliku ulogu u održavanju imunog sistema. Adekvatna ishrana potpomaže odbrambenu

Koliko je, zapravo, zdrav beli luk

Beli luk je najistaknutiji među hranom koja pojačava imunitet, pa se sa pravom kaže da je pravi "punjač" imunog sistema. Sa širim antibiotskim spektrom od penicilina, inhibira mnoge viruse. Jedan je od najbogatijih izvora selena, koji je neophodan za proizvodnju moćnog antioksidantnog enzima glutation peroksidaze. Najefikasniji je kada se konzumira sirov.

ulogu time što povećava broj belih krvnih ćelija, pomažući im da bolje funkcionišu, a tako se povećava mogućnost za borbu protiv infekcija. Balansirana dnevna ishrana sa tri i više obroka obezbeđuje unapređenje nutritivnog statusa i prevenira vitaminski i mineralni deficit. Poznato je da taj deficit kompromituje imuni sistem.

Generalno, upotreba biljaka u ishrani povećava aktivnost imunog sistema. One povećavaju mobilizaciju efektornih ćelija koje reaguju protiv svih stranih supstanci.

Kako se boriti protiv slobodnih radikala?

Što se tiče lošeg dejstva na imuni sistem, isto rade i slobodni radikali - toksični molekuli kiseonika, koji oštećuju svaki deo organizma na ćelijskom nivou. Naime, jedan slobodni radikal može da pokrene brojne, veoma štetne reakcije (razgradnju ćelijske membrane, što može da dovede do prekida važnih procesa u organizmu, kao i do formiranja mutiranih ćelija). Najbolji način da se smanje negativni efekti slobodnih radikala je borba protiv njih - antioksidansima, koji pretvaraju toksične slobodne radikale u neškodljive elemente. Najmoćniji antioksidansi su vitamin A (beta karotin je najvažniji iz grupe karotenoida, od kojih se u organizmu formira ovaj vitamin), vitamini B, C i E, kao i selen. Ovi stimulatori imunog sistema, čiji je najbolji prirodni izvor hrana, u stanju su da se izbore sa većinom pomenutih štetnih molekula.

Obroci za stimulaciju imuniteta

Doručak: đus od narandže, žitarice sa mlekom ili sok od paradajza, tost od integralnog hleba, premaz od sira, kuvano jaje.

Ručak: pilav i salata od brokolija, ili riba spremljena na teflonu i salata od blitve i krompira.

Večera: sendvič od integralnog hleba i ćuretine, zelena salata, paradajz, krastavci, dve breskve, jogurt... ili makaroni sa brokolijem, pečurkama i belim lukom, salata od crvenih paprika, paradajza i crvenog kupusa, voćna salata.

Koje namirnice su izvori zdravlja?

* Kivi ima više vitamina C od narandže.

* Zeleni kupus je savršen izvor vitamina A.

* Avokado je poznat kao "superhrana" jer sadrži optimalan nivo ugljenih hidrata, proteina, masti i vitamina E.

* Vitamin B pospešuje stvaranje antitela u borbi protiv infekcija (banana, šargarepa, sočivo, tuna, losos, semenke suncokreta).

* Tokom trudnoće je potrebno da povećate unos cinka (jaja, ćuretina, semenke bundeve).

* Losos i tuna su prirodni rezervoari esencijalnih aminokiselina i masnih kiselina koje su neophodne za optimalni imunitet i stvaranje belih krvnih ćelija. Za vegetarijance, kod kojh često postoji deficit ovih esencijalnih nutrijenata, svež badem je zamena, jer je jedan od najboljih prirodnih izvora esencijalnih masnih i aminokiselina.

* Brokoli, karfiol, kupus, prokelj, blitva i tikvice su bogati beta karotinom koji štiti membrane ćelije - pretežno gastrointestinalnog i respiratornog trakta od najezde slobodnih radikala.

Prim. dr med. Jasminka Komnenović, pedijatar-nutricionista