Rođenje bebe velika je promena prvenstveno za majku, ali i za celu porodicu, pa i za odnos između partnera. Sasvim je normalno da su, naročito na početku, u prvom planu potrebe deteta i obaveze oko njega, zbog čega se partneri lako udalje jedno od drugog.

Dakle, normalno da je da se odnos između mame i tate promeni kada stigne beba, ali evo kako možete ponovo da ga oživite.

Smanjite očekivanja

Pripremite se na to da neće sve biti bajka, da ne postoje savršeni partneri, te da ste oboje ljudi od krvi i mesa koji se trenutno nalaze u "teškoj" ili bolje reći novoj situaciji, s kojom se nosite najbolje što umete.

Razgovarajte o različitim temama

S rođenjem bebe, komunikacija između roditelja počinje pomalo da liči na poslovnu komunikaciju – šta treba kupiti, gde treba odvesti koga, šta treba uraditi... Koliko god da je teško, pokušajte da vam komunikacija bude raznolika, da biste se opet osećali kao osoba sa sopstvenim interesima i mišljenjem, a ne roboti koji samo obavljaju sve što treba za dete. Razgovarajte i vremenom će sve postajati lakše.

Provodite vreme zajedno

Možda vam se čini da nemate ni trenutak da budete zajedno zbog svih obaveza koje imate oko bebe, ali uvek možete da pronađete neku priliku da budete zajedno, makar to bilo i da zajedno gledate TV kada dete zaspi. Naravno, ako imate nekoga da vam bar na kratko pričuva dete, idealno je da negde izađete sami, makar to bilo na kafu u obližnji kafić ili kratku šetnju.

Možda vam zvuči neverovatno, ali i samo pola sata vremena koje ćete provesti zajedno može mnogo da znači za vaš odnos.

Češće se dodirujte

Fizički kontakt ima veliki uticaj na odnos, pa što se češće grlite, bićete srećniji, smireniji, zadovoljniji. Takođe, taj dobar osećaj koji će vam doneti zagrljaj ili dodir sa partnerom pomoći će vam i da lakše izdržite svakodnevne obaveze.

Podelite odgovornosti

Da se nijedno od partnera ne bi osećalo kao da sve radi sam, najbolje je da jednostavno napravite listu aktivnosti koje treba obaviti svakodnevno, nekoliko puta nedeljno ili jednom nedeljno, a zatim se dogovorite ko će šta da radi. Tako ćete se osećati da radite kao tim, a to će imati uticaj i na vaš odnos.

Zahvalite jedno drugom

Nije teško barem ponekad reći "hvala ti", a videćete koliko ta mala promena može da donese pozitivnih i lepih emocija.

Šalite se

Zajednički život koji podrazumeva i razne svakodnevne poteškoće i probleme može da bude veoma iscrpljujuć, ali smeh uvek može da pomogne, zato ne zaboravite da se našalite, čak i kada vam baš i nije do toga.

Pravite razumne kompromise

Često se novopečeni roditelji sukobljavaju zbog različitih stavova po pitanju odgajanja deteta. Naravno, uvek je najbolje o tome razgovarati unapred kako biste bili sigurni da želite i mislite isto, a druga opcija je da rešavate probleme kako se pojavljuju i pravite kompromise zarad mira u porodici.

Umesto da se baš uvek čvrsto držite svojih stavova i ne popuštate ni za milimetar, pokušajte da razgovarate sa partnerom o svemu otvoreno, iznesete neke stavove za i protiv, a onda nađete neki kompromis.

Ne zaboravite da će i ova faza proći

Deca brzo rastu, zato imajte na umu da će i ova faza kada partner i vi nemate baš mnogo vremena za sebe – proći. Koliko god vam bilo teško, pokušajte da uživate u sadašnjosti, u činjenici da ste zajedno i uživajte u trenucima sa svojom bebom jer je ipak samo jednom beba.

BONUS VIDEO:

OVO SU TRI RAZLOGA ZBOG KOJIH PUCAJU BRAKOVI U SRBIJI: Mladi su narcisoidni, ne žele da se potčine ni partneru, NI DETETU Kurir TV